Björk zaplaví svými vizemi z Biophilie i Thermal

ČTK ČTK
2. 7. 2014 17:07
Karlovarský festival nabídne evropskou premiéru filmu Björk Biophilia Live, který je neobvyklým záznamem o turné k multimediálnímu projektu islandské zpěvačky.
Björk: Biophilia.
Björk: Biophilia. | Foto: biophilia

MFF Karlovy Vary 2014 - Karlovarský festival uvede v evropské premiéře koncertní film s názvem Björk: Biophilia Live. Slavnostní projekci doprovodí 10. července před půlnocí ve Velkém sále Thermalu jeho tvůrci Peter Strickland a Nick Fenton.

V roce 2011 přišla islandská umělkyně Björk s projektem Biophilia. Jeho součástí nebyla jen její osmá řadová deska, ale i specifické koncerty, interaktivní aplikace anebo vzdělávací programy. To vše nyní rozšiřuje koncertní záznam. Vznikl na vystoupení v Londýně, kde končilo turné k Biophilii. Björk na něm spolupracovala s režiséry Fentonem a Stricklandem.

Podívejte se na ukázku z koncertu Björk na turné Biophilia.
Podívejte se na ukázku z koncertu Björk na turné Biophilia. | Video:

Fenton je ceněným britským střihačem, který s islandskou kapelou Sigur Rós pracoval na jejích filmech Heima (2007) a Inni (2011). Oba se promítaly i ve Varech. Strickland je autorem dvou mimořádných celovečerních filmů a jedním z nezajímavějších současných britských tvůrců. Drama Katalin Varga bylo na Berlinale oceněno Stříbrným medvědem za mimořádný zvukový design. Následující Berberian Sound Studio je sofistikovanou, magickou i hravou poctou italským hororům ze 70. let. Strickland za něj mezi jinými oceněními získal British Independent Film Award pro nejlepšího režiséra.

V novém filmu vyjma samotné Björk uvidí diváci andělský islandský sbor, rakouského perkusionistu Manu Delaga a množství neobvyklých nástrojů. Koncert je dokreslován kolážemi tektonických desek, DNA, Měsíce, hub a jiných obrazů z oblasti vědy. Výsledný snímek podle kritiků ilustruje skladby a koncepty projektu Biophilia, ale i jiné klasické skladby z dřívějších let zpěvaččiny kariéry. Právě ve Velkém sále Thermalu by měla vyniknout mimořádná vizualita i mnohovrstevnatá zvuková složka dynamického koncertního filmu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy