Mezi patnácti novinkami Velkého knižního čtvrtku bude i poslední díl série od Eleny Ferrante

ČTK ČTK
1. 2. 2018 18:00
Letošní jarní termín Velkého knižního čtvrtku připadá na 15. března. Do projektu se zapojuje několik set knihkupectví po republice, patnáct vybraných titulů se v nich bude v daný den prodávat se slevou. Akce měla původně pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize, postupně se však rozrostla na dvě opakování za rok. Před šesti lety knihkupectví zařadila do nabídky e-knihy a později se přidaly i audioknihy.
Velký knižní čtvrtek toto jaro připadá na 15. března.
Velký knižní čtvrtek toto jaro připadá na 15. března. | Foto: ČTK

Velký knižní čtvrtek - březen 2018

 • Bryn Greenwood: Mezi krásou a ošklivostí
 • Elena Ferranteová: Geniální přítelkyně 4 
 • Lisa McInerneyová: Nádherné kacířství
 • Amor Towles: Gentleman v Moskvě
 • Tomáš Boukal: Hřbitov nevěst 
 • Daniel Peter: Sestra smrt
 • Jiří Křižan: Stín
 • Martin Vopěnka: Biblické příběhy pro nevěřící děti
 • Tomo Parvela, Bjørn Sortland, Pasi Pitkänen: Kepler62
 • Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc
 • Lukáš Kuta: Dítě štěstěny 
 • Gene Deitch: Z lásky k Praze
 • Václava Jandečková: Falešné hranice
 • Aleš Palán: Raději zešílet v divočině
 • Tomáš Macek: Příběhy Corsa rosa

Světovou literaturu bude v rámci Velkého knižního čtvrtku reprezentovat román Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwoodové nebo závěrečný díl tetralogie Geniální přítelkyně 4 - Příběh ztracené holčičky od autora či autorky publikující pod jménem Elena Ferrante.

Irská spisovatelka Lisa McInerneyová v knize Nádherná kacířství zavede čtenáře mezi obyvatele své rodné země v době hospodářské krize.

Velký knižní čtvrtek představí i román Gentleman v Moskvě Američana Amora Towlese, který se odehrává roku 1922 po konci občanské války v luxusním moskevském hotelu. Kniha mimo jiné zvítězila v anketě deníku The Times.

Do Ruska umístil děj své krimi také Tomáš Boukal, příběh nazvaný Hřbitov nevěst zasadil do zapomenuté trestanecké osady v sibiřské tajze. Thriller Daniela Petra Sestra smrt se odehrává v severních Čechách a je inspirován skutečnými událostmi.

Mezi novinkami je dále Stín scenáristy Jiřího Křižana, autora předloh k filmům Signum Laudis, Stíny horkého léta či Je třeba zabít Sekala.

Knihu Biblické příběhy pro nevěřící děti, která ovšem není určena jen dětem, napsal Martin Vopěnka. Mladším čtenářům dobře známé téma videoher netradičně zpracovává první díl šestidílné série Kepler62: Pozvánka od trojice finských autorů.

Světovým bestsellerem, oceněným mimo jiné cenou za přínos americké dětské literatuře Newbery Medal 2017, je pak Dívka, která upíjela měsíc od Kelly Barnhillové.

Prodejci knih nabídnou také dva memoáry. Pecková: Dítě štěstěny je rozhovor houslisty a hudebního skladatele Lukáše Kuty se světoznámou operní pěvkyní Dagmar Peckovou. Druhý titul Z lásky k Praze je autobiografií Gena Deitche, amerického filmaře, držitele Oscara za animovaný film z roku 1961, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu.

Literaturu faktu zastoupí publikace Václavy Jandečkové Falešné hranice odkrývající činnost komunistické Státní bezpečnosti na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Pohled do světa šumavských samotářů a poustevníků přinese kniha Raději zešílet v divočině spisovatele Aleše Palána. Pro fanoušky sportu a zejména cyklistiky pak redaktor deníku MF Dnes Tomáš Macek mapuje sto ročníků Giro d'Italia v knize Příběhy Corsa rosa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy