Mezi patnácti novinkami Velkého knižního čtvrtku bude i poslední díl série od Eleny Ferrante

ČTK ČTK
1. 2. 2018 18:00
Letošní jarní termín Velkého knižního čtvrtku připadá na 15. března. Do projektu se zapojuje několik set knihkupectví po republice, patnáct vybraných titulů se v nich bude v daný den prodávat se slevou. Akce měla původně pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize, postupně se však rozrostla na dvě opakování za rok. Před šesti lety knihkupectví zařadila do nabídky e-knihy a později se přidaly i audioknihy.
Velký knižní čtvrtek toto jaro připadá na 15. března.
Velký knižní čtvrtek toto jaro připadá na 15. března. | Foto: ČTK

Velký knižní čtvrtek - březen 2018

 • Bryn Greenwood: Mezi krásou a ošklivostí
 • Elena Ferranteová: Geniální přítelkyně 4 
 • Lisa McInerneyová: Nádherné kacířství
 • Amor Towles: Gentleman v Moskvě
 • Tomáš Boukal: Hřbitov nevěst 
 • Daniel Peter: Sestra smrt
 • Jiří Křižan: Stín
 • Martin Vopěnka: Biblické příběhy pro nevěřící děti
 • Tomo Parvela, Bjørn Sortland, Pasi Pitkänen: Kepler62
 • Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc
 • Lukáš Kuta: Dítě štěstěny 
 • Gene Deitch: Z lásky k Praze
 • Václava Jandečková: Falešné hranice
 • Aleš Palán: Raději zešílet v divočině
 • Tomáš Macek: Příběhy Corsa rosa

Světovou literaturu bude v rámci Velkého knižního čtvrtku reprezentovat román Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwoodové nebo závěrečný díl tetralogie Geniální přítelkyně 4 - Příběh ztracené holčičky od autora či autorky publikující pod jménem Elena Ferrante.

Irská spisovatelka Lisa McInerneyová v knize Nádherná kacířství zavede čtenáře mezi obyvatele své rodné země v době hospodářské krize.

Velký knižní čtvrtek představí i román Gentleman v Moskvě Američana Amora Towlese, který se odehrává roku 1922 po konci občanské války v luxusním moskevském hotelu. Kniha mimo jiné zvítězila v anketě deníku The Times.

Do Ruska umístil děj své krimi také Tomáš Boukal, příběh nazvaný Hřbitov nevěst zasadil do zapomenuté trestanecké osady v sibiřské tajze. Thriller Daniela Petra Sestra smrt se odehrává v severních Čechách a je inspirován skutečnými událostmi.

Mezi novinkami je dále Stín scenáristy Jiřího Křižana, autora předloh k filmům Signum Laudis, Stíny horkého léta či Je třeba zabít Sekala.

Knihu Biblické příběhy pro nevěřící děti, která ovšem není určena jen dětem, napsal Martin Vopěnka. Mladším čtenářům dobře známé téma videoher netradičně zpracovává první díl šestidílné série Kepler62: Pozvánka od trojice finských autorů.

Světovým bestsellerem, oceněným mimo jiné cenou za přínos americké dětské literatuře Newbery Medal 2017, je pak Dívka, která upíjela měsíc od Kelly Barnhillové.

Prodejci knih nabídnou také dva memoáry. Pecková: Dítě štěstěny je rozhovor houslisty a hudebního skladatele Lukáše Kuty se světoznámou operní pěvkyní Dagmar Peckovou. Druhý titul Z lásky k Praze je autobiografií Gena Deitche, amerického filmaře, držitele Oscara za animovaný film z roku 1961, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu.

Literaturu faktu zastoupí publikace Václavy Jandečkové Falešné hranice odkrývající činnost komunistické Státní bezpečnosti na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Pohled do světa šumavských samotářů a poustevníků přinese kniha Raději zešílet v divočině spisovatele Aleše Palána. Pro fanoušky sportu a zejména cyklistiky pak redaktor deníku MF Dnes Tomáš Macek mapuje sto ročníků Giro d'Italia v knize Příběhy Corsa rosa.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Miami je výhru od finále, nováček Herro útočil na rekord Johnsona

Basketbalisté Miami jsou pouhé jedno vítězství od finále NBA. Ve čtvrtém utkání zdolali Boston 112:109 a v sérii se ujali vedení 3:1. Hrdinou zápasu se stal dvacetiletý nováček Tyler Herro, který nastřílel 37 bodů včetně pěti trojek. V dresu Celtics se nejvýrazněji prosadil Jayson Tatum, jenž zaznamenal 28 bodů - všechny ve druhém poločase - a devět doskoků.

Zmiňovaných 37 bodů je nejvíc, kolik kdy nováček v konferenčním finále nasázel. Herro, který proměnil 14 z 21 střel a všechny čtyři trestné hody, se stal po Donovanu Mitchellovi z Utahu druhým hráčem, jenž ve svém prvním play off nasbíral alespoň 35 bodů a pět doskoků.

Po Earvinu "Magicu" Johnsonovi, jenž v šestém finálovém duelu v roce 1980 nastřádal 42 bodů, se Herro stal druhým nejlepším střelcem ve vyřazovacích bojích před 21. narozeninami. "Cítil jsem se dobře, ale pořád je před námi spousta práce. Jen vedeme 3:1," řekl Herro.

před 58 minutami

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři

Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění služebních povinností na moři. Ve čtvrtek o tom informovalo jihokorejské ministerstvo obrany, které Pchjongjang vyzvalo, aby se omluvil a tento incident vysvětlil.

Agentury uvedly, že úředník zmizel v pondělí z jihokorejské lodě, která kontrolovala možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong.

Proč vojáci izolovaného komunistického státu 47letého Jihokorejce zastřelili, není jasné, podle agentury Jonhap není vyloučené, že jednali v souladu s příkazy proti šíření koronaviru. V červenci vyvolal poplach v KLDR navrátilec z Jižní Koreje, kvůli kterému úřady uzavřely příhraniční město Kesong a tisícům lidí nařídily karanténu. Světová zdravotnická organizace později uvedla, že výsledky testu tohoto člověka byly neprůkazné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy