Menzel si oddechl, Krále má už za sebou

ČTK, Hej
22. 6. 2006 10:00
Praha - Středa patřila magickému číslu 3333. Touto klapkou totiž skončilo natáčení snímku Obsluhoval jsem anglického krále. Uvnitř: FOTOGALERIE

"Teď usednu s Jiřím Brožkem ve střižně, kde budeme pracovat celé prázdniny," říká režisér. Premiéru by film - s rozpočtem 85 milionů korun - měl mít už před Vánoci.

Natáčení začalo 9. března v jedné z pražských nemocnic, kdy město bylo zavaleno přívaly sněhu a Menzel bojoval s chřipkou. Skončilo v tropických parnech v zámečku na Zbraslavi. Právě tam se velká část příběhu odehrává.

 Před kamerou Jaromíra Šofra ztvárnil roli malého českého číšníka Jana Dítěte bulharský herec Ivan Barnev. Román líčí jeho osudy v Čechách v době mezi oběma válkami, během druhé světové války až do 60. let minulého století.

Bylo tedy nutné najít i představitele staršího Dítěte - toho hraje Oldřich Kaiser. Bude si vybavovat epizody ze svého života, které ztvární Barnev, takže se v něm prolnou dva příběhy. Dialogů prý bude málo, i v knížce jich není mnoho.

V hlavní ženské roli na plátně zazáří německá herečka Julia Jentschová, známá z filmu Poslední dny Sophie Schollové.

Obsluhoval jsem anglického krále: natáčení hostiny
Obsluhoval jsem anglického krále: natáčení hostiny | Foto: Martin Špelda

Ve filmu se objeví i další hvězdy: Josef Abrhám v roli hoteliéra Brandejse, Jiří Lábus jako šéf hotelu, Jaromír Dulava jako číšník Karel a slovenští herci Martin Huba v roli Skřivánka, Marian Labuda jako Walden a Milan Lasica v roli profesora.

V Králi si zahrál i maďarský oscarový režisér István Szabó, Menzelův dávný kamarád a vrstevník. Právě jeho tvář se mu prý vybavila, když přemýšlel, koho obsadí do role bohatého burziána. "Spíše žertem jsem tohoto jemného a inteligentního filmaře oslovil a k mému milému překvapení roli přijal," vysvětlil režisér.

Role obsazoval podle toho, jak kdo odpovídá Hrabalově předloze. "I když vím, že by producenti uvítali, abych obsadil vítěze VyVolených či seriálovou hvězdu. Hrabal si ale zaslouží autenticitu. Jsem rád, že netrvali ani na tom, aby v tom hrál za české peníze Dustin Hoffman," řekl režisér ještě před natáčením.

Už před rokem přiznal, že nerad slyší, když se o Anglickém králi hovoří jako o velkoprodukci.

Obsluhoval jsem anglického krále: spokojený režisér uprostřed svých hereček
Obsluhoval jsem anglického krále: spokojený režisér uprostřed svých hereček | Foto: A, Jungrová

Slavnou předlohu provázely od roku 1996 spory o filmová práva i hledání režiséra. Vedle Menzela byli ve hře také Karel Kachyňa, Jan Svěrák, Miloš Forman a Jan Hřebejk.

"Měl by to být film, na který by každý normální člověk rád šel do kina," uvedl Menzel s tím, že na televizní obrazovce ho rád neuvidí. Proto také odmítl, aby ze stejných záběrů vznikl zároveň televizní seriál. "Chci, aby příběh dal lidem zapomenout na knížku, z níž scénář samozřejmě těží. Aby to byl film i pro ty, kteří ji nečetli."

Obsluhoval jsem anglického krále: Jiří Menzel režíruje Ivana Barneva
Obsluhoval jsem anglického krále: Jiří Menzel režíruje Ivana Barneva | Foto: Martin Špelda

Producentem Anglického krále je společnost AQS a koproducenty jsou TV Nova, Magic Box Slovakia, barrandovské studio a společnost UPP.

Zatím posledními filmovými adaptacemi podle Hrabalových knížek byl Kleinův snímek z roku 1994 Andělské oči a Příliš hlučná samota, v níž v režii Věry Caisové ztvárnil hlavní roli Philippe Noiret.

 

Právě se děje

Další zprávy