Mediální zemětřesení spojí X-Meny s Avengers a vyklidí prostor pro nové Avatary

Martin Svoboda Martin Svoboda
16. 12. 2017 6:30
Koupě 21st Century Fox Ruperta Murdocha gigantem Disneym pod vedením Boba Igera bude mít zásadní následky jak pro filmové fanoušky, jejichž hrdinové se po desítkách let odloučení mohou konečně setkat na plátně, tak pro televizní diváky a uživatele internetu. "Za zmínku stojí i fakt, že pod Disneyho přechází také Simpsonovi, kteří přebrání Foxu myšákem Mickeym v jedné ze svých epizod předpověděli už v roce 1998," píše Martin Svoboda.
Bude se Rupert Murdoch soustředit jen na zpravodajství a sport?
Bude se Rupert Murdoch soustředit jen na zpravodajství a sport? | Foto: Koláž Aktuálně.cz

Disneyovský gigant právě dostal další obrovské sousto. Ředitel Bob Iger spolu s magnátem Ruperdem Murdochem potvrdili, o čem se poslední týdny spekulovalo: Disney kompletně odkoupí společnost 21st Century Fox.

Obchod spolkne 52 miliard dolarů + splacení čtrnáctimiliardovéh dluhu Foxu. Oficiálně jde o dvoustranné sloučení: akcionáři Foxu obdrží za každou svou prodanou akcii čtvrtinu akcie Disneyho, takže v něm budou mít sice výrazně menší, nicméně hmatatelný podíl.

Spekuluje se také o přesunu některých vysokých představitelů Foxu do čela Disneyho. Přesto je jasné, která ze dvou institucí bude ve vznikající struktuře tou mateřskou.

Bude se Murdoch soustředit jen na zpravodajství a sport? 

Následovat může něco, co už angloameričtí novináři označili za "mediální zemětřesení".

Zatímco předchozí Disneyho velké koupě Marvel, Pixar a Lucasfilm byly centralizované firmy operující v konkrétním oboru, 21st Century Fox je dekády budovaná komplexní mediální soustava.

Jde skutečně o gigantickou operaci, po sjednocení AOL a Warneru druhé největší obchodní sjednocení společností tohoto typu v americké historii.

Jako první se čtenářům pravděpodobně vybaví slavné filmové studio založené ve třicátých letech, jež coby součást "velké šestky" patřilo a dodnes patří mezi největší hollywoodské instituce. Kromě něj je ale stejně zásadní (a možná i zásadnější) také oblast televize a internetu.

Pod kontrolu Disneyho přechází stovky televizních stanic, které dominují hlavně na americkém, britském a indickém trhu. Velký vliv bude mít obchod i na internetové streamování, očekává se vznik výrazné konkurence Netflixu.

Mimo kontrolu Disneyho však zůstane například Fox News, nejhlasitější mediální podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vedení subjektu se Murdochova rodina vzdát neplánuje.

Tytp stanice však ztratí kontakt s televizním studiem. Spekuluje se tedy, že Murdoch oželí původní dramatickou tvorbu a bude se soustředit takřka výhradně na zpravodajství a sport. Jiní naopak očekávají uvolnění a nákup původních seriálů od nezávislých studií.

Kapitán Amerika vs Predátor?

Disney získává také obří knihovnu značek, například práva na původní čtvrtou epizodu Star Wars: poslední, která unikala jeho zásahu. Fanoušci už proto začali doufat, že stará trilogie konečně vyjde v původním střihu. V současnosti jsou totiž k dostání jen kontroverzní "speciální edice", v nichž George Lucas některé scény upravoval a předělával.

Jde i o dobrou zprávu pro příznivce Marvelu, kteří byli smutní, že filmový svět Fantastické čtyřky a především X-Menů je oddělený od Avengers, protože Marvel před lety prodal Foxům práva.

Po zapůjčení Spider-Mana od Sony se tak k hvězdnému týmu kapitána Ameriky vrací další komiksoví souputníci. Marvel se jistě pokusí nové možnosti zužitkovat, zvlášť, když první generaci filmových Avengerů už brzy čeká důchod.

Příznivce "eRkových" komiksovek Deadpool a Logan popadl strach, že Disney nevyrobí další věkově omezené filmy. Jde však nejspíš o liché obavy. Disney už totiž dávno vlastní divize, které filmy s přístupností R produkují. Bob Iger se už pak stihl nechat slyšet, že se na dalšího Deadpoola osobně těší a snahu filmařů oživit nabídku ostřejší podívanou jen vítá.

Spíše jako vtip se začaly objevovat i nápady jako střet Avengerů s kultovním Predátorem, jenž by nyní byl teoreticky možný.

V neposlední řadě pak pod Disneyho jde i Avatar Jamese Camerona, nejvýdělečnější film všech dob (bez inflace) a jeho chystané díly. Kina měl původně čekat tvrdý střet Disneyho a Cameronova návratu, nyní je naopak pravděpodobnější efektivní nasazení naplánované tak, aby se tržby Avatara, Star Wars a Marvelu tříštily co nejméně.

Za zmínku stojí taktéž fakt, že pod Disneyho přechází i Simpsonovi, kteří přebrání Foxu myšákem Mickeym předpověděli v jedné ze svých epizod už v roce 1998.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy