Mediální zemětřesení spojí X-Meny s Avengers a vyklidí prostor pro nové Avatary

Martin Svoboda Martin Svoboda
16. 12. 2017 6:30
Koupě 21st Century Fox Ruperta Murdocha gigantem Disneym pod vedením Boba Igera bude mít zásadní následky jak pro filmové fanoušky, jejichž hrdinové se po desítkách let odloučení mohou konečně setkat na plátně, tak pro televizní diváky a uživatele internetu. "Za zmínku stojí i fakt, že pod Disneyho přechází také Simpsonovi, kteří přebrání Foxu myšákem Mickeym v jedné ze svých epizod předpověděli už v roce 1998," píše Martin Svoboda.
Bude se Rupert Murdoch soustředit jen na zpravodajství a sport?
Bude se Rupert Murdoch soustředit jen na zpravodajství a sport? | Foto: Koláž Aktuálně.cz

Disneyovský gigant právě dostal další obrovské sousto. Ředitel Bob Iger spolu s magnátem Ruperdem Murdochem potvrdili, o čem se poslední týdny spekulovalo: Disney kompletně odkoupí společnost 21st Century Fox.

Obchod spolkne 52 miliard dolarů + splacení čtrnáctimiliardovéh dluhu Foxu. Oficiálně jde o dvoustranné sloučení: akcionáři Foxu obdrží za každou svou prodanou akcii čtvrtinu akcie Disneyho, takže v něm budou mít sice výrazně menší, nicméně hmatatelný podíl.

Spekuluje se také o přesunu některých vysokých představitelů Foxu do čela Disneyho. Přesto je jasné, která ze dvou institucí bude ve vznikající struktuře tou mateřskou.

Bude se Murdoch soustředit jen na zpravodajství a sport? 

Následovat může něco, co už angloameričtí novináři označili za "mediální zemětřesení".

Zatímco předchozí Disneyho velké koupě Marvel, Pixar a Lucasfilm byly centralizované firmy operující v konkrétním oboru, 21st Century Fox je dekády budovaná komplexní mediální soustava.

Jde skutečně o gigantickou operaci, po sjednocení AOL a Warneru druhé největší obchodní sjednocení společností tohoto typu v americké historii.

Jako první se čtenářům pravděpodobně vybaví slavné filmové studio založené ve třicátých letech, jež coby součást "velké šestky" patřilo a dodnes patří mezi největší hollywoodské instituce. Kromě něj je ale stejně zásadní (a možná i zásadnější) také oblast televize a internetu.

Pod kontrolu Disneyho přechází stovky televizních stanic, které dominují hlavně na americkém, britském a indickém trhu. Velký vliv bude mít obchod i na internetové streamování, očekává se vznik výrazné konkurence Netflixu.

Mimo kontrolu Disneyho však zůstane například Fox News, nejhlasitější mediální podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vedení subjektu se Murdochova rodina vzdát neplánuje.

Tytp stanice však ztratí kontakt s televizním studiem. Spekuluje se tedy, že Murdoch oželí původní dramatickou tvorbu a bude se soustředit takřka výhradně na zpravodajství a sport. Jiní naopak očekávají uvolnění a nákup původních seriálů od nezávislých studií.

Kapitán Amerika vs Predátor?

Disney získává také obří knihovnu značek, například práva na původní čtvrtou epizodu Star Wars: poslední, která unikala jeho zásahu. Fanoušci už proto začali doufat, že stará trilogie konečně vyjde v původním střihu. V současnosti jsou totiž k dostání jen kontroverzní "speciální edice", v nichž George Lucas některé scény upravoval a předělával.

Jde i o dobrou zprávu pro příznivce Marvelu, kteří byli smutní, že filmový svět Fantastické čtyřky a především X-Menů je oddělený od Avengers, protože Marvel před lety prodal Foxům práva.

Po zapůjčení Spider-Mana od Sony se tak k hvězdnému týmu kapitána Ameriky vrací další komiksoví souputníci. Marvel se jistě pokusí nové možnosti zužitkovat, zvlášť, když první generaci filmových Avengerů už brzy čeká důchod.

Příznivce "eRkových" komiksovek Deadpool a Logan popadl strach, že Disney nevyrobí další věkově omezené filmy. Jde však nejspíš o liché obavy. Disney už totiž dávno vlastní divize, které filmy s přístupností R produkují. Bob Iger se už pak stihl nechat slyšet, že se na dalšího Deadpoola osobně těší a snahu filmařů oživit nabídku ostřejší podívanou jen vítá.

Spíše jako vtip se začaly objevovat i nápady jako střet Avengerů s kultovním Predátorem, jenž by nyní byl teoreticky možný.

V neposlední řadě pak pod Disneyho jde i Avatar Jamese Camerona, nejvýdělečnější film všech dob (bez inflace) a jeho chystané díly. Kina měl původně čekat tvrdý střet Disneyho a Cameronova návratu, nyní je naopak pravděpodobnější efektivní nasazení naplánované tak, aby se tržby Avatara, Star Wars a Marvelu tříštily co nejméně.

Za zmínku stojí taktéž fakt, že pod Disneyho přechází i Simpsonovi, kteří přebrání Foxu myšákem Mickeym předpověděli v jedné ze svých epizod už v roce 1998.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy