Přítelkyně Kupky i neúnavná propagátorka umění. Meda Mládková zemřela ve 102 letech

Přítelkyně Kupky i neúnavná propagátorka umění. Meda Mládková zemřela ve 102 letech
Sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková v úterý podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Tehdy se ještě jmenovala Marie Sokolová.
Meda Mládková ve druhé polovině 50. let za volantem vozu, který patřil jejímu budoucímu muži Janu Mládkovi.
S ekonomem Mládkem, který stál u zrodu Mezinárodního měnového fondu, se seznámila v Paříži. V roce 1960 se za ním odstěhovala do Washingtonu a tam se za něj provdala.
Ve francouzské metropoli se Mládková seznámila i s malířem Františkem Kupkou, jehož díla začala sbírat. S manželem v následujících letech koupila přes 200 Kupkových obrazů.
Foto: Kniha Meda Mládková, Můj úžasný život
Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2022 7:20
Sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková v úterý podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. Během svého dlouhého života se věnovala kultuře a podpoře umělců z bývalého Československa, kterým nepřál totalitní režim. Po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou sbírku moderního umění a v metropoli vybudovala Museum Kampa, které sídlí v Sovových mlýnech.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy