Mdloby na vás, začalo velké potterovské finále

Kultura Kultura
15. 12. 2010 0:01
Do kin přišla první část Relikvie smrti, finále bude v létě 2011
Foto: Warner Bros. Pictures

Londýn - Konec roku byl ve znamení velkého finále jednoho největších fenoménů posledních let - Harryho Pottera. Respektive ve znamení začátku velkého finále.

Do kin přišel sedmý díl Harryho Pottera, první půle adaptace sedmé knihy J. K. Rowlingové a bezpochyby největší očekávaný posledních měsíců. První část Relikvie smrti (146 minut) měla globální premiéru včetně Česka 17. a 18. listopadu; na druhou část, jež má mít více než tři hodiny, si publikum musí počkat 14. července 2011.

Projděte si speciální přílohu s historií knih i filmů, testem, videi a galeriemi

Poslední kniha slavné fantasy série, již napsala Joanne K. Rowlingová, byla filmaři rozdělena do dvou filmů jednak kvůli rozsahu, jednak i kvůli tomu, aby loučení s fanoušky bylo delší a výnosnější. Dosavadních šest filmů vydělalo v kinech 5,4 miliardy dolarů - což Pottera řadilo už před sedmičkou na první místo mezi filmovými sériemi.

Reakce recenzentů na první část Relikvie smrti byly pozitivní, shoda panovala v tom, že mladí herci v hlavních rolích se velmi zlepšili. Daniel Radclife, Emma Watson a Rupert Grint v rolích Harryho, Hermiony a Rona stárli skoro deset let.

Pochvaly se dostalo o režiséru Davidu Yatesovi, který má už na kontě předchozí dva díly. Většina recenzentů se shodla i v tom, že by se opravdu nepodařilo vecpat děj závěrečné knihy do jednoho filmu - nicméně neskrývali, že první půle Relikvie je hlavně ochutnávka a předehra před opravdovým finále.

Foto: Warner Bros. Pictures

Ale zdá se, že natěšeným fanouškům to zatím stačilo. Přestože se vše teprve chystá na závěrečný boj s lordem Voldemortem, zaznamenal film Harry Potter a Relikvie smrti - 1. část za mořem nejlepší start ze všech filmů dosavadní série a v půli prosince měl celosvětově na kontě 800 milionů dolarů. Navíc může studio znovu zařadit film do distribuce před červencovým startem osmičky a lákat diváky, aby se přišli vyladit na definitivní finále. Stejně tak se dají předpokládat i spojené projekce obou dílů.

Právě osmička, tedy druhý díl Relikvie smrti, by každopádně měla podle plánů studia zla posunout Pottera na „zcela novou úroveň zisků". Sedmý Potter oproti původním ohlášením nebyl nakonec ve 3D, protože konverze se podle studia ukázala jako časově příliš náročná. Warner Bros. však plánuje, že převod osmého filmu už stihne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy