Mdloby na vás, začalo velké potterovské finále

Kultura Kultura
15. 12. 2010 0:01
Do kin přišla první část Relikvie smrti, finále bude v létě 2011
Foto: Warner Bros. Pictures

Londýn - Konec roku byl ve znamení velkého finále jednoho největších fenoménů posledních let - Harryho Pottera. Respektive ve znamení začátku velkého finále.

Do kin přišel sedmý díl Harryho Pottera, první půle adaptace sedmé knihy J. K. Rowlingové a bezpochyby největší očekávaný posledních měsíců. První část Relikvie smrti (146 minut) měla globální premiéru včetně Česka 17. a 18. listopadu; na druhou část, jež má mít více než tři hodiny, si publikum musí počkat 14. července 2011.

Projděte si speciální přílohu s historií knih i filmů, testem, videi a galeriemi

Poslední kniha slavné fantasy série, již napsala Joanne K. Rowlingová, byla filmaři rozdělena do dvou filmů jednak kvůli rozsahu, jednak i kvůli tomu, aby loučení s fanoušky bylo delší a výnosnější. Dosavadních šest filmů vydělalo v kinech 5,4 miliardy dolarů - což Pottera řadilo už před sedmičkou na první místo mezi filmovými sériemi.

Reakce recenzentů na první část Relikvie smrti byly pozitivní, shoda panovala v tom, že mladí herci v hlavních rolích se velmi zlepšili. Daniel Radclife, Emma Watson a Rupert Grint v rolích Harryho, Hermiony a Rona stárli skoro deset let.

Pochvaly se dostalo o režiséru Davidu Yatesovi, který má už na kontě předchozí dva díly. Většina recenzentů se shodla i v tom, že by se opravdu nepodařilo vecpat děj závěrečné knihy do jednoho filmu - nicméně neskrývali, že první půle Relikvie je hlavně ochutnávka a předehra před opravdovým finále.

Foto: Warner Bros. Pictures

Ale zdá se, že natěšeným fanouškům to zatím stačilo. Přestože se vše teprve chystá na závěrečný boj s lordem Voldemortem, zaznamenal film Harry Potter a Relikvie smrti - 1. část za mořem nejlepší start ze všech filmů dosavadní série a v půli prosince měl celosvětově na kontě 800 milionů dolarů. Navíc může studio znovu zařadit film do distribuce před červencovým startem osmičky a lákat diváky, aby se přišli vyladit na definitivní finále. Stejně tak se dají předpokládat i spojené projekce obou dílů.

Právě osmička, tedy druhý díl Relikvie smrti, by každopádně měla podle plánů studia zla posunout Pottera na „zcela novou úroveň zisků". Sedmý Potter oproti původním ohlášením nebyl nakonec ve 3D, protože konverze se podle studia ukázala jako časově příliš náročná. Warner Bros. však plánuje, že převod osmého filmu už stihne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy