Mazej do kouta! Nejzajímavější dokumenty odmění Cena Pavla Kouteckého

28. 5. 2017 5:00
Ceny Pavla Kouteckého, která se bude letos konat pojedenácté, představí od 6. do 10. června v industriálním prostředí bývalé Továrny v pražských Holešovicích výběr těch nejzajímavějších českých a zahraničních dokumentárních filmů. Nově se pod názvem Mazej do kouta ponese ve festivalovém duchu. Továrna ožije celodenním programem, dopolední část bude každý den patřit studentům a filmové výchově, odpolední světové dokumentární tvorbě. Večer se bude promítat jeden z nominovaných českých filmů a na řadu přijdou i koncerty. 
Film o hudebníkovi Kittchenovi se uchází o Cenu Pavla Kouteckého
Film o hudebníkovi Kittchenovi se uchází o Cenu Pavla Kouteckého | Foto: Cena Pavla Kouteckého

Porotou nominované celovečerní dokumenty

  • FC Roma (režie Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar) - tragikomický film o romském fotbalovém týmu, který si téměř nekopl do míče, ale málem vyhrál ligu.
  • 5 October (režie Martin Kollár) - film představí příběh muže, který se kvůli nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydal se na útěk před závažným rozhodnutím.
  • H*Art On (režie Andrea Culková) - film o vztazích a tvůrčí erekci, jež ne vždy končí happyendem.
  • Do zbraně (režie Barbora Chalupová) - dobrodružství plné zbraní a zbrojení, v němž se protagonistky vydávají do temných zákoutí fyzické i elektronické reality.

Nominované krátkometrážní dokumenty

  • Backstage (režie Martin Mach a Dominik Truhlář) - jeden den spalovače mrtvol ve strašnickém krematoriu.
  • Kittchen - až budu proměněný (režie Tomáš Šťastný) - film se snaží odhalit, kde končí skutečný člověk Jakub König a začíná hudebník Kittchen
  • Stopy, střepy, kořeny (režie Květa Přibylová) - dokumentární báseň o prorůstání minulého a přítomného, mrtvého a živého.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy