Mazej do kouta! Nejzajímavější dokumenty odmění Cena Pavla Kouteckého

28. 5. 2017 5:00
Ceny Pavla Kouteckého, která se bude letos konat pojedenácté, představí od 6. do 10. června v industriálním prostředí bývalé Továrny v pražských Holešovicích výběr těch nejzajímavějších českých a zahraničních dokumentárních filmů. Nově se pod názvem Mazej do kouta ponese ve festivalovém duchu. Továrna ožije celodenním programem, dopolední část bude každý den patřit studentům a filmové výchově, odpolední světové dokumentární tvorbě. Večer se bude promítat jeden z nominovaných českých filmů a na řadu přijdou i koncerty. 
Film o hudebníkovi Kittchenovi se uchází o Cenu Pavla Kouteckého
Film o hudebníkovi Kittchenovi se uchází o Cenu Pavla Kouteckého | Foto: Cena Pavla Kouteckého

Porotou nominované celovečerní dokumenty

  • FC Roma (režie Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar) - tragikomický film o romském fotbalovém týmu, který si téměř nekopl do míče, ale málem vyhrál ligu.
  • 5 October (režie Martin Kollár) - film představí příběh muže, který se kvůli nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydal se na útěk před závažným rozhodnutím.
  • H*Art On (režie Andrea Culková) - film o vztazích a tvůrčí erekci, jež ne vždy končí happyendem.
  • Do zbraně (režie Barbora Chalupová) - dobrodružství plné zbraní a zbrojení, v němž se protagonistky vydávají do temných zákoutí fyzické i elektronické reality.

Nominované krátkometrážní dokumenty

  • Backstage (režie Martin Mach a Dominik Truhlář) - jeden den spalovače mrtvol ve strašnickém krematoriu.
  • Kittchen - až budu proměněný (režie Tomáš Šťastný) - film se snaží odhalit, kde končí skutečný člověk Jakub König a začíná hudebník Kittchen
  • Stopy, střepy, kořeny (režie Květa Přibylová) - dokumentární báseň o prorůstání minulého a přítomného, mrtvého a živého.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Velký zátah na Slovensku. Policie obvinila i bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od rána na několika místech proti současným a bývalým funkcionářům policie a tajné služby. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Mluvčí policejního prezidia uvedl, že policisté obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněných neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem SIS. Lučanský mezi zadrženými zatím není, v současné době je prý na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k výslechu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy