Mayové zachránili Gibsona 14 miliony

Reuters, kul
11. 12. 2006 16:45
Los Angeles - V létě to vypadalo na lynčování, Gibsonův nový film ale táhne a zdá se, že Hollywood umí odpouštět.
Apocalypto Mela Gibsona - Mel Gibson (vpravo) při natáčení filmu
Apocalypto Mela Gibsona - Mel Gibson (vpravo) při natáčení filmu | Foto: Aktuálně.cz

Jeho předchozí film Utrpení Krista vyvolal vlnu antisemitismu stejně jako jeho letní antisemické výroky. V té době platil Mel Gibson za největšího vyvrhela Hollywoodu. Šířily se zprávy o plošném bojkotu jakékoliv spolupráce s hercem a režisérem.

Prominentní filmový agent Ari Emanuel například prohlásil: "V době stupňovaného napětí ve světě nemůže zábavní průmysl jen tak nečinně přihlížet a nechat Mela Gibsona, aby se vylhal ze svých skandálních výroků." TV stanice ABC dokonce odstoupila po výzvě rabína Marvina Hejra  ze záměru natočit s Gibsonem televizní minisérii o zamilovaném páru ohroženém holocaustem.

Ještě před páteční premiérou jeho nového snímku Apocalypto se ale znalci hollywoodských poměrů oslovení agenturou AP nechali slyšet, že Hollywood může problematickému Gibsonovi odpustit.

Apocalypto Mela Gibsona
Apocalypto Mela Gibsona | Foto: Aktuálně.cz

"Věřím v jeho zápal pro psaní a produkování filmů," říká George Miller, který Gibsona režíroval v prvním, druhém i třetím Šíleném Maxovi. "Všechno, co dělá, je zajímavé. Jako filmař je bezesporu statečný. Myslím, že je to vidět i na Apocalyptu."

Apocalypto vzniklo stejně jako Umučení. Gibson ho zrežíroval, je spoluautorem scénáře a podílel se na produkci, kterou financovala jeho společnost Icon Productions. Disneyho Touchstone Pictures film pak se čtyřicetimilionovým rozpočtem uvedli do 2 500 kin.

Po prvním víkendu si může Gibson oddechnout, i když ke spokojenosti má ještě daleko. Jeho Apocalypto se stalo nejúspěšnějším filmem víkendu, nechal za sebou jak komedii Holiday, tak zpívající tučňáky v Happy Feet i nového Bonda.

Radost mu ale musí kalit fakt, že za víkend utržil pouhých 14, 2 milionu dolarů, což je poněkud málo - vítězové víkendových klání v amerických kinech běžně dosahují dvojnásobku.

A co víc, porovnání s jeho zatím posledním snímek o Ježíši Kristu musí bolet ještě víc. Kontroverzní Umučení Krista za první víkend vydělalo bezmála 84 milionů.

Na druhou stranu předvánoční čas není zrovna ideální pro krvavé filmy s nejvyšší přístupností a Gibson nejspíš stejně jako na výdělku záleželo na tom, aby se připomenul kritice, jak to před koncem roku a nadcházející sezonou výročních cen dělají všechny filmy s uměleckými ambicemi.

Nakonec se zdá, že z jeho nového filmu propadák nebude. Jeho kontroverzní pověst asi také nezmizí, ale bude přehlušena tichou tolerancí.

"Pravidlem je odpouštět a zapomínat - když můžete přijít s filmem, který vydělá 100 milionů dolarů," prohlásil už v létě prohlásil nejmenovaný zdroj z Hollywoodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy