Mádlova Zpovědnice je mystifikace. Video slibující skandály vyzývá diváky, aby přispěli na charitu

Kultura Kultura
21. 6. 2017 15:43
Na film Jiřího Mádla Zpovědnice lákalo video, v němž Mádl s herečkami Eliškou Křenkovou a Terezou Voříškovou probírá drogové či sexuální eskapády. Ve skutečnosti je celý projekt výzvou k přispění na charitu. Podle Mádla se Češi umí zmobilizovat v době živelné katastrofy, chybí jim však dlouhodobá perspektiva. Video lákající na Zpovědnici se bude promítat jako trailer v řetězci kin CineStar.
Na projektu Zpovědnice spolupracuje s Jiřím Mádlem Taťána Gregor Kuchařová. | Video:

"To prostě nevíš, že jsi na šikmé ploše. Jedeš, jedeš a najednou už to neřídíš," říká Jiří Mádl v traileru na údajný dokumentární film Zpovědnice, kterým se rozhodl odkrýt své hříchy.

S herečkami Eliškou Křenkovou, Hanou Vágnerovou či Terezou Voříškovou ve videu zmiňují závislost na drogách či sexuální eskapády. Rádoby skandální video, které slibuje zpověď hvězd českého filmového průmyslu a má výrazný bulvární potenciál, však ve skutečnosti slouží jako mystifikační upoutávka na dobročinné internetové stránky.

Na čerstvě spuštěném webu se divák může vyzpovídat z různě závažných hříchů, od sexu přes alkohol až po obžerství nebo zhýralost. Web mu následně navrhne částku, za níž si lze koupit odpuštění. Zaslané peníze Jiří Mádl poukáže na charitu, celý projekt je neziskový.

Mádlův projekt chce například dětem s postižením pořídit dotykový panel do mateřské školky, dětem ze sociálně slabších rodin okolo sídliště Černý Most zaplatit tábor, pomoct nadaci pracující se seniory nebo přispět na asistenční štěně retrívra, který bude jednou pomáhat dospělému s postižením.

"Tím proměníte své hříchy v dobro. Buď mají někde viset ve vzduchu, nebo je můžete opravdu proměnit v něco, co někomu pomůže," slibuje Mádl na stránkách projektu.

Dokonce i na internetové databázi csfd.cz se Zpovědnice tvářila jako skutečný film, jejž ve čtvrtek do distribuce uvede společnost Bio Illusion. Ta s Mádlem před třemi roky pracovala na jeho oceňovaném režijním debutu Pojedeme k moři.

"V citlivém dokumentu režiséra Jakuba Vansy a producenta Miloše Šmídmajera se odkrývá jeden z největších kontrastů mediálního obrazu a reality veřejně známé osobnosti v našich dějinách," slibovala anotace k projektu.

Na "skutečné" Zpovědnici Mádl spolupracoval s Miss World Taťánou Gregor Kuchařovou a polským římskokatolickým knězem působícím v Česku Zbigniewem Czendlikem.

Ten se středečního představení projektu nezúčastnil, tou dobou byl v polském Krakově. "Je to mimořádná událost a jsem tou aplikací fascinován. Žijeme v době, kdy se vše recykluje, revitalizuje se krajina. Ta aplikace je takový revitalizátor. Můžeme revitalizovat naše neúspěchy, přešlapy, prohry a hříchy, a tím se vnitřně revitalizovat," vzkázal Czendlik.

Zatím je projekt přístupný on-line, do konce června bude mít Zpovědnice i vlastní aplikaci pro iOS a Android. "Největší úspěch aplikace by byl, kdyby oslovila ty, kdo na charitu běžně nepřispívají," míní Mádl.

Na dotaz, zda je projekt dlouhodobě udržitelný, odpověděl kladně. "Jak jsem se pohyboval v charitativním sektoru, vím, že člověk se nechce postavit za vše, musí mít směr. Hned jsem si vybral, že se Zpovědnice bude týkat lidí, kteří jsou mi nejblíž," vysvětlil.

Podle Mádla se Češi umí skvěle zmobilizovat v době živelné katastrofy, avšak chybí jim dlouhodobá perspektiva. "Chci změnit právě to myšlení. Máme víc možností. Až bude aplikace, ta se vás třeba skrze notifikace každou neděli večer zeptá: Chceš říct, že tenhle víkend jako nic?" popsal Mádl, podle nějž má Zpovědnice přispět k tomu, aby lidé neustále prováděli sebereflexi.

Výhledově chce Mádl také využít statistiky z projektu, do nějž se diváci hlásí pod anonymními přezdívkami. "Vy se pak můžete podívat, kdo nejvíc hřeší v Českých Budějovicích, kde se nejvíc pije a podobně," řekl herec.

 

Právě se děje

Další zprávy