Výtvarník Lubomír Typlt spojil kolo s deštníky. Výstava představuje změny v jeho rukopisu

ČTK ČTK
16. 8. 2017 12:39
Výtvarník Lubomír Typlt vystavuje v pražské DSC Gallery do 19. září zbrusu nový objekt - první po deseti letech - inspirovaný obrazy z 19. století. Výstava ale také ukazuje posun v umělcově malířském rukopisu. Lubomír Typlt se kromě malířství věnuje skládání textů pro kapelu WWW.
Lubomír Typlt spojil kola s deštníky.
Lubomír Typlt spojil kola s deštníky. | Foto: DSC Gallery

Výtvarník Lubomír Typlt zahajuje v pražské DSC Gallery výstavu nazvanou 370° kruhu. Výstava je pojmenovaná podle jednoho z jeho textů pro hiphopovou skupinu WWW.

Ústředním objektem je instalace kola s deštníky, která nese název Convoy. Na námět přišel Typlt přes sérii obrazů dívek, jimž vítr rval deštníky z rukou. Deštníkovým motivem také odkazuje na obrazy z 19. století. Samotné kolo se pak stalo předlohou pro další obrazy.

"Nikdy jsem nemaloval zátiší. Namísto toho jsem si jako model postavil instalaci, která sama musela obstát jako umělecký artefakt. Až potom jsem objekt namaloval. Primárně se pořád považuji za malíře. To kolo můžu stále zasadit do jiného prostředí a řešit vztahy mezi barvami." 

Pro Typlta je typická práce s barvami. Samota či smutek v jeho vidění dostávají podobu těch nejintenzivnějších odstínů barevné škály od fuchsiově růžové po námořnickou modř.

"Chtěl jsem, aby na výstavě byl nejen zbrusu nový objekt, ale aby na ní zazněly všechny tři polohy jeho malby - jednak figurální, v níž došlo k očividné změně v rukopisu a barevného pojetí, a jednak objektové, která se rozvinula v konstruktivní i expresivní poloze," konstatuje kurátor výstavy Karel Srp.

Typlt proslul zejména malbami syrových figur, často s potměšilým výrazem a vždy v sytých a kontrastních barvách.

Vedle českých vysokých uměleckých škol absolvoval také Akademii umění v Düsseldorfu. Spoluzaložil hiphopovou kapelu WWW, pro niž píše texty. Jeho jméno se nachází mezi dvěma desítkami současných českých osobností výtvarného umění napříč generacemi, které do své publikace Obsese vybral muzikant a výtvarník Vladimir 518.

Další výstavu Lubomíra Typlta chystá na začátek září pražská Galerie U Betlémské kaple. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy