Recenze: Problém vyřeší jen sebevražda. Louis C. K. navštívil "divnou" Prahu, publikum si ale získal

Martin Svoboda Martin Svoboda
23. 8. 2016 13:02
Pověstný americký komik Louis C. K. zavítal poprvé do Prahy, v pondělí 22. srpna vystoupil v Kongresovém centru, o den později pak v Rudolfinu. První z jeho show měla obtížný začátek – k některým návštěvníkům doputovala špatná informace o době začátku, takže přišli o víc než hodinu dřív. C. K. si svou nekorektní sebereflexí přesto opět všechny získal.
Louis C.K.
Louis C.K. | Foto: ČTK

Louis C. K. si odbyl první ze svých dvou vyprodaných pražských vystoupení. Zatím neviděl z našeho hlavního města víc než letiště a Kongresové centrum, už podle nich však došel k názoru, že jde o nejdivnější zastávku jeho turné.

Megalomanský "Kongresák" (připomínající mu komunistické disco) se tím ale dočkal docela mírného vysvědčení. Hlavním znakem C. K. přece jenom je, že jeho sarkastický humor dokáže být nepříjemně tvrdý vůči všem zmíněným. Nejčastějším terčem bývá on sám a jeho rodina, to mu ale nebrání provokovat. Kdyby o Česku věděl víc, asi by vymyslel výraznější přídomky než "divný".

Lokalizovaného humoru však ani ve zbytku show moc nenabídl. Jen ještě v jejím průběhu překvapil oznámením, že jeho dědeček (maďarský jednonohý židovský doktor a houslista) žil v Praze, než se přestěhoval do Mexika. Jiný by podobnou informací začal, publikum tyto sbližující střípky oceňuje, ale C. K. to prohodil jakoby mimoděk.

Táta od vedle

V tom ale spočívá jeho kouzlo. Zcela ignoruje standardy stand-upu a působí jako náhodný táta od rodiny, který říká, co ho právě napadne. Propadá vlastním historkám, nechává se unášet daleko od tématu, začne občas sotva srozumitelně mumlat, že takhle část vystoupení není příliš vtipná. Nejde o ojedinělý přístup, ale C. K. dosáhl v jeho užití dokonalosti. Když známe jeho dřívější vystoupení, už dokážeme určit mechanismus jeho humoru a vidíme, že zdaleka nejde o náhodnou improvizaci, pro někoho, kdo viděl jen pár jeho videí na YouTube a přišel na jeho číslo poprvé, však musí jít o takřka neodhalitelnou hru.

Je úplným protikladem Jimmyho Carra, který v Praze vystoupil před pár měsíci. Ten se viditelně stylizuje do polohy tradičního stand-up komika. Oblékne sáčko a spustí hromadu připravených vtipů. Po nich nezapomene upozornit, že jde jen o legraci, a vrátí se do svého života striktně odděleného od práce. Jeho pointy padají jedna přes druhou, vzájemně si protiřečí a chápeme, že nemohou pocházet „ze života“, natož ze života jednoho člověka.

Louis C. K. však budí dojem, že si nemůže pomoct a říká přesně to, co mu slina na jazyk přinese. Je naštvaný na svůj nesnesitelný život a chce se z toho vyřvat. Tím provokuje – odstraněním bariéry "pouhého" humoru.

Když tedy pronese, že útěk problém pouze oddálí, ale sebevražda ho vyřeší, zdá se, že jde o moudro, ke kterému opravdu došel. Když následně poradí všem, kteří se bojí tzv. Islámského státu, aby se okamžitě zabili, protože tím znemožní teroristům vyhrožovat jim násilím, nechá tento výrok plně doznít a neodvolá ho po pár okamžicích. Jde nepochybně o nadsázku, ale o nadsázku založenou na jeho opravdové životní filozofii.

Prožil si to

Nepodobá se ani nejběžnějšímu typu komika dneška – nerdovi stojícímu mimo společnost, ironicky komentujícímu vše okolo, co se ho netýká, a utíkajícímu k popkultuře. Většinou mluví o své rodině, dcerách a exmanželce. Nejde o přímý útok, málokdy oslovuje publikum, spíš o rozevlátou sebereflexi, která svou univerzální upřímností zasahuje i posluchače.

Stěžuje si, jak těžké je rodičovství a jak nemožné jsou vztahy. Co se týče partnerství, dochází až k určitému masochistickému pesimismu. Dlouhodobé vztahy vykresluje jako něco děsivého a neudržitelného. Opět je zcela zásadní, že víme, že má za sebou rozvod. I jeho manželstvím jsme ostatně prošli s ním – před jeho rozpadem bylo tématem jeho stand-up výstupů, a po rozvodu dokonce myslel, že bude muset s komedií skončit, protože se svým manželstvím ztratil i své téma.

Jeho historky jsou samozřejmě stylizované, ale to nevadí. I kdyby byly zcela vymyšlené a nikdy ani hypoteticky nepřemýšlel o tom, že své děti utopí ve vaně, stále je zaštiťuje tím, že si svá témata i prožil. Humor tu pramení z jeho osobní radosti i bolesti. Nejde o bohatého bílého chlápka s mikrofonem, který se všem vysmívá.

Není to ale ani ufňukánek, co se potřebuje vypovídat: Jeho vystoupení jako ústřední téma pojí především snaha poukázat na všudypřítomné pokrytectví. Snaha odhalit lži, jež sami sobě říkáme, aby náš život vypadal lepší. Chce, abychom poznali, kolik energie na ně musíme vynaložit, a snaží se oddělit ty nutné či neškodné od těch škodlivých.

Politika a náboženství, když k nim zabrousí, jsou jen prostředky. A pokud většina stand-up komiků užívá sexuálních vtipů jako poslední vděčné záchrany, on jimi naopak zasazuje poslední ránu. Začne možná tím, že legračně popisuje dávku spermatu, z nějž vzešla jeho dcera, potom ale dojde k zpochybňování své sexuality a mluví o potlačovaných pudech při pohledu na Matthewa McConaugheyho ve filmu Bez kalhot. Čímž se dotýká vnitřních fobií mužského publika.

Tím vším byla naplněna i jeho pražská show, během níž se mu povedlo si diváky zcela získat. A to přes zmatení některých ohledně doby začátku a zahrnutí tří nepříliš zajímavé předskokanů. Dav přesto nedokázal odolat člověku, co mumlá a nadává na své děti.

Nevidomý Michal Rada vystoupil na dalším stand-up večeru magazínu Hospodářských novin Ego a vyprávěl o rozdílu IT oddělení v pekle a v nebi. | Video: Michal Rada
 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy