Lou Reed a Václav Havel se vracejí do Divadla Archa

Kultura Kultura
13. 12. 2013 15:50
Večer Od Velvet Underground k Velvet Revolution se uskuteční přesně dva roky po smrti Havla
Foto: Divadlo Archa

Praha - Václava Havla a Lou Reeda, dvě ikony undergroundu, dva přátele a dva symboly usilování o svobodu si připomene Divadlo Archa společně s Knihovnou Václava Havla a spřízněnými hudebníky.

„Lou Reed a Václav Havel patří k Arše. Poslední divadelní hra, kterou Václav Havel napsal, měla v Arše světovou premiéru. Poslední koncert, který Lou Reed v Praze měl, se konal také zde. Publikum, které má rádo Lou Reeda, má rádo i Václava Havla a naopak", říká Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa.

Vzpomínkový nazvaný Od Velvet Underground k Velvet Revolution nabídne vystoupení čtyř kapel inspirovaných Velvet Underground a unikátní filmy a hudební klipy Lou Reeda a Velvet Underground a archivní fotografie předních českých a slovenských fotografů: Bohdana Holomíčka, Ondřeje Němce, Ruda Prekopa, Tomkiho Němce, Jana Pohribného a dalších. Na pódiu se objeví též baskytarista Fernando Saunders, bývalý člen doprovodné skupiny Lou Reeda.

Foto: Aktuálně.cz

„Když jsme hledali čas a místo pro vzpomínku na amerického zpěváka, hudebníka a basníka Lou Reeda došlo nám, že jediný vhodný termín - 18. prosince - je zároveň dnem úmrtí prezidenta Václava Havla. A protože Václav Havel a Lou Reed byli dobří přátelé, vzpomeneme si na oba," říká Jan Macháček, člen kapely Velvet Underground Revival.

Od 17 hodin se v Arše uskuteční setkání „loureedologů": Jana Macháčka, Pavla Klusáka, Jana Rotha, Petra Ference a Tomáše Turka. Na to naváže diskuse o vztahu undergroundu, umění, disentu a politiky v této zemi, který moderují Jan Macháček a Ondřej Hrab.

Od 20 hodin pak bude velký sál Archy patřit kapelám Plastic People of The Universe, Tony Ducháček & Garage, Velvet Underground Revival Band a Please The Trees i speciální host Fernando Saunders.

S Archou a Lou Reedem souvicí také sobotní večer na ČT Art, kde lze vidět komponovaný večer s názvem Je nám ctí... Lou Reed 1942-2013. Jeho součástí bude i záznam koncertu Lou Reeda v Divadle Archa 4. července 2012. "Údajně jde o poslední natočený Reedův koncert," říká výkonný ředitel ČT Art Tomáš Motl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy