Zemřela spisovatelka Dagmar Lhotová. Autorce příběhů kocoura Vavřince bylo 91 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2021 18:56
Ve věku 91 let zemřela ve středu spisovatelka a redaktorka dětských časopisů Dagmar Lhotová Slabá. Oznámil to její syn Petr Slabý. Dagmar Lhotová byla například se svým manželem Zdeňkem Karlem Slabým autorkou komiksových příběhů pro děti o kocouru Vavřincovi.
Dagmar Lhotová
Dagmar Lhotová | Foto: Čítárny.cz

Dagmar Lhotová se narodila 22. července 1929 v Plzni. Její otec byl architekt a divadelní výtvarník Karel Lhota, který spolupracoval na plzeňských realizacích se slavným architektem Adolfem Loosem. Podílel se také na vzniku projektu Müllerovy vily v Praze. Matkou Dagmar Lhotové byla herečka Marie Brožová.

Spisovatelka Dagmar Lhotová se Zdeňkem Slabým v roce 1960
Spisovatelka Dagmar Lhotová se Zdeňkem Slabým v roce 1960 | Foto: Paměť národa

Dívka vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, hned po studiu nastoupila jako redaktorka ve Státním nakladatelství dětské knihy. O pár let později v Mateřídoušce spoluvymyslela známé Příběhy kocoura Vavřince.

Patálie trochu namyšleného, ale podnikavého kocoura, fintivé fenky Otylky, rozumbrady kozla Spytihněva a snícího prasátka Mojmíra do podoby komiksu zpracovávala malířka Věra Faltová. Komiks se ke čtenářům poprvé dostal v roce 1967, historicky tak předešel podobně laděný a známější Čtyřlístek.

Populární komiks vycházel pak deset let. Skončil proto, že manželé Lhotovi nemohli dále oficiálně publikovat.

K dětským knihám Dagmar Lhotové patří tituly Robin, pes a já, Prázdniny teprve začínají, O zemi Tam a jinde nebo Bartolomějové. Celkem je autorkou asi čtyř desítek titulů.

Lhotová získala různé nakladatelské ceny nebo komiksovou Muriel. V roce 2018 převzala Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře.

 

Právě se děje

před 13 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy