Zemřela spisovatelka Dagmar Lhotová. Autorce příběhů kocoura Vavřince bylo 91 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2021 18:56
Ve věku 91 let zemřela ve středu spisovatelka a redaktorka dětských časopisů Dagmar Lhotová Slabá. Oznámil to její syn Petr Slabý. Dagmar Lhotová byla například se svým manželem Zdeňkem Karlem Slabým autorkou komiksových příběhů pro děti o kocouru Vavřincovi.
Dagmar Lhotová
Dagmar Lhotová | Foto: Čítárny.cz

Dagmar Lhotová se narodila 22. července 1929 v Plzni. Její otec byl architekt a divadelní výtvarník Karel Lhota, který spolupracoval na plzeňských realizacích se slavným architektem Adolfem Loosem. Podílel se také na vzniku projektu Müllerovy vily v Praze. Matkou Dagmar Lhotové byla herečka Marie Brožová.

Spisovatelka Dagmar Lhotová se Zdeňkem Slabým v roce 1960
Spisovatelka Dagmar Lhotová se Zdeňkem Slabým v roce 1960 | Foto: Paměť národa

Dívka vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, hned po studiu nastoupila jako redaktorka ve Státním nakladatelství dětské knihy. O pár let později v Mateřídoušce spoluvymyslela známé Příběhy kocoura Vavřince.

Patálie trochu namyšleného, ale podnikavého kocoura, fintivé fenky Otylky, rozumbrady kozla Spytihněva a snícího prasátka Mojmíra do podoby komiksu zpracovávala malířka Věra Faltová. Komiks se ke čtenářům poprvé dostal v roce 1967, historicky tak předešel podobně laděný a známější Čtyřlístek.

Populární komiks vycházel pak deset let. Skončil proto, že manželé Lhotovi nemohli dále oficiálně publikovat.

K dětským knihám Dagmar Lhotové patří tituly Robin, pes a já, Prázdniny teprve začínají, O zemi Tam a jinde nebo Bartolomějové. Celkem je autorkou asi čtyř desítek titulů.

Lhotová získala různé nakladatelské ceny nebo komiksovou Muriel. V roce 2018 převzala Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře.

 

Právě se děje

před 10 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy