Zemřel grafik, básník a překladatel Jiří Reynek

ČTK ČTK
15. 10. 2014 16:08
Jiří, syn básníka a grafika Bohuslava Reynka, zemřel jen tři týdny po svém bratrovi fotografu Danielu Reynkovi.
Jiří Reynek.
Jiří Reynek. | Foto: ČTK

Havlíčkův Brod - Ve věku 85 let zemřel v Petrkově na Havlíčkobrodsku grafik, básník a překladatel Jiří Reynek. Proslavil se především překlady z francouzské literatury.

Zemřel v noci na dnešek, tři týdny po svém starším bratru, fotografu Danielu Reynkovi, s nímž strávil v Petrkově většinu života. Talent zdědili po rodičích, básníku a grafiku Bohuslavu Reynkovi a básnířce Suzanne Renaudové.

Oba bratři prožili mládí střídavě v Čechách a ve Francii - léto na statku v Petrkově, zimu v Grenoblu. Když za války Němci statek rodině sebrali, nalezli azyl v rodině vydavatele Floriána ve Staré Říši. Po roce 1948 byl statek v Petrkově zestátněn a Reynkovi ho dostali zpátky až po revoluci.

Jiří Reynek vešel do povědomí veřejnosti především poté, co vyšly jeho překlady francouzské literatury, zejména díla Henriho Pourrata. Za překlad knihy Kašpar z hor získal i literární ocenění. Kromě Pourrata přeložil také Román zajícův od Francise Jammese. Po vzoru otce dělal také autorskou grafiku a příležitostně psal krátké prózy.

Jeho bratr Daniel Reynek zemřel v Petrkově 23. září, bylo mu 86 let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy