reklama
 
 

Zemřel americký spisovatel E. L. Doctorow, autor Ragtimu

22. 7. 2015 6:53
Doctorowovi bylo 84 let, v newyorské nemocnici podlehl komplikacím spojeným s rakovinou plic.

New York - Ve věku 84 let zemřel v úterý v newyorské nemocnici významný americký spisovatel Edgar Lawrence Doctorow, autor slavného románu Ragtime, který převedl do filmové podoby Miloš Forman.

Napsal to list The New York Times s odvoláním na spisovatelova syna Richarda. Doctorow podle něj podlehl komplikacím spojeným s rakovinou plic.

Doctorow se narodil v New Yorku v roce 1931 v rodině potomků ruských přistěhovalců a rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný. Po studiích pracoval jako nakladatelský redaktor, poté se věnoval spisovatelské dráze. V roce 1954 se oženil a s manželkou Helenou měl tři děti.

Jeden z největších autorů 20. století

Doctorow napsal deset románů, dvě knihy povídek a řadu článků. Je považován za jednoho z největších amerických autorů 20. století a dostal v USA řadu vyznamenání a cen.

Doctorow bývá považován za představitele žánru retrofiction, v němž se na základě prolínání skutečných a smyšlených událostí a postav zobrazuje společenské klima v časech, kdy se utvářela moderní podoba Ameriky.

Výstižně to ilustruje jeho zřejmě nejpopulárnější román Ragtime z roku 1975, v němž se na půdorysu příběhu tří rodin odráží doba ekonomického rozmachu Ameriky počátku 20. století a střetávání ras, kultur a tradic.

Řada zfilmovaných románů

Látky Ragtimu se chopil v roce 1981 režisér Forman a natočil podle románu stejnojmenný film.

Na filmové plátno se dostala již Doctorowova prvotina, temný western Vítejte do zlých časů, v jehož filmové verzi si v roce 1967 zahrál hlavní roli Henry Fonda.

V roce 1983 zfilmoval režisér Sidney Lumet další Doctorowův román Kniha Danielova (1971), volně čerpající z popravy manželů Rosenbergových, odsouzených v USA roce 1951 za špionáž pro Sovětský svaz. Zfilmován byl v roce 1993 i další známý autorův román Billy Bathgate.

autor: ČTK | 22. 7. 2015 6:53

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama