Zemřel americký spisovatel a držitel Pulitzerovy ceny Philip Roth, bylo mu 85 let

ČTK Reuters ČTK, Reuters, Kultura
23. 5. 2018 7:02
Jako vydavatel východoevropských autorů Roth významně přispěl k propagaci české literatury. Ze svých návštěv Československa sepsal novelu Pražské orgie.
Místní scenerii a znalost židovské obce Philip Roth využil hlavně ve svých raných dílech.
Místní scenerii a znalost židovské obce Philip Roth využil hlavně ve svých raných dílech. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Ve věku pětaosmdesáti let včera večer na zástavu srdce zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů druhé poloviny 20. století Philip Roth. Potvrdil to jeho literární agent Andrew Wylie.

Autor téměř tří desítek románů byl střídavě zatracován a obdivován za to, že odkryl neurózy a obsese moderního života amerických Židů, napsala v nekrologu agentura Reuters. Podle ní Roth v posledním období popisoval stud nebo rozpaky, které člověk zažívá v pozdních letech života, stále to ale dělal s humorem.

S literaturou se rozloučil roku 2010 románem Nemesis, jenž byl později také přeložen do češtiny.

Po vydání knihy se Roth vrátil k celému svému dílo a znovu jej přečetl. Když skončil, ocitoval slavného amerického boxera z 30. a 40. let minulého století: "Udělal jsem to nejlepší, co jsem mohl, s tím, co jsem měl."

Před dvěma měsíci, krátce před svými pětaosmdesátými narozeninami, Roth poskytl bilanční rozhovor deníku New York Times. Hovořil v něm mimo jiné o posledních měsících života. "Každý den, když usínám, se musím usmát a pomyslet si: Dožil jsem se dalšího dne. Usínám tedy s úsměvem a s úsměvem se zase probouzím, potěšený, že stále žiji," konstatoval.

Agentura AP Rotha označila za neohroženého vypravěče příběhů o sexu, smrti, asimilaci a osudu, za oslavovaného i kontroverzního autora a neúprosného satirika.

K jeho nejproslulejším prózám patřil Portnoyův komplex z roku 1969 nebo Americká idyla z roku 1997, za niž obdržel prestižní Pulitzerovu cenu.

Roth, jenž býval každoročně uváděn mezi favority na zisk Nobelovy ceny za literaturu a který jinak převzal Mezinárodní Man Bookerovu cenu i Americkou knižní cenu, se ve svých románech věnoval tématu postupné asimilace Židů v Americe, otázkám osobní totožnosti či kulturní a etnické příslušnosti.

Do literárního světa vstoupil v roce 1959 knihou Goodbye Columbus (Sbohem, město C).

Kritickým pohledem na každodenní život i tím, že pro něj, Američana židovského původu, jako by neexistoval nedávný holokaust, si vysloužil první z mnoha pokárání od židovské obce.

Ještě méně nadšeni byli jeho známí a příbuzní, kteří se v knihách poznávali a jež autor - včetně sebe - s humorem i sžíravou satirou tepal.

Označením "sebenenávidějící židovský antisemita" pak Rotha titulovali rigidní rabíni po skandálním bestselleru Portnoyův komplex z roku 1969. Sexuálně nevázaná i humorně odzbrojující "masturbační story" šokovala celou Ameriku a jednou provždy už Rothovi zajistila místo na literárním výsluní.

Autobiografické prvky se prolínají všemi jeho romány, v devíti z nich jako hrdina figuruje spisovatel Nathan Zuckerman - Rothovo literární alter ego. Velká část díla se zabývá hranicemi mezi fikcí a skutečností, což mnohé čtenáře vedlo k tomu, že si za Rothovy hrdiny dosazovali osobu autora.

K dalším Rothovým významným románům patří Elév, Profesor touhy a Operace Shylock.

Philip Roth byl jedním z mála světových prozaiků, kteří v 70. a 80. letech udržovali styky s českou opozicí. Podporoval český samizdat, díky němu v USA získal první čtenáře mimo jiné Milan Kundera.

V době tuhé normalizace Roth Československo také navštívil a na základě "neobyčejných" zážitků vznikla i novela Pražské orgie, vydaná roku 1985.

V roce 1994 byl autor společně s Günterem Grassem vyznamenán Cenou Karla Čapka, v roce 2001 pak dostal první Cenu Franze Kafky.

Philip Roth na svět přišel v březnu 1933 v Newarku ve státě New Jersey, jeho předci se do USA přistěhovali z polské Haliče. V rodném Newarku zůstal do svých osmnácti let.

Místní scenerii a znalost židovské obce využil hlavně ve svých raných dílech. Absolvoval angličtinu na Bucknellově univerzitě v Pensylvánii, poté pokračoval postgraduálem na Chicagské univerzitě. Po krátkém intermezzu v armádě začal učit tvůrčí psaní na Princetonské či Pensylvánské univerzitě, kde působil až do roku 1991.

Roth byl dvakrát rozvedený, jeho rozchod s britskou herečkou Claire Bloomovou v roce 1995 se neobešel bez pikantností a pozornosti médií.

Zhrzená manželka se s Rothem vypořádala po svém: v knize Odchod z domu loutek svého "ex" vylíčila jako psychopatického egoistu a člověka, který nenávidí ženy. Autor si pro změnu na bývalé ženě "zchladil žáhu" v románu Vzala jsem si komunistu z roku 1998.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy