Zakázaný čínský autor si přijel pro Cenu Franze Kafky

ČTK ČTK
22. 10. 2014 17:59
Jen Lien-Kche je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih. Čtyři jeho tituly byly v Číně zakázány.
Jen Lien-Kche s Markétou Mališovou a Cenou Franze Kafky.
Jen Lien-Kche s Markétou Mališovou a Cenou Franze Kafky. | Foto: ČTK

Praha - Čínský spisovatel Jen Lien-kche ve středu na Staroměstské radnici převzal Cenu Franze Kafky. Mezinárodní porota každoročně v Praze vybírá laureáta, jehož tvorba oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.

Jen Lien-kche je autorem satiricky a parodicky zaměřených románů a povídek, čtyři jeho romány byly v Číně zakázány. Z Prahy si odváží bronzovou sošku, zmenšenou verzi pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny a odměnu deset tisíc dolarů (asi 218 tisíc korun).

"Z jistého úhlu pohledu můžeme říci, že spisovatelé tu jsou od toho, aby zaznamenávali lidskou paměť a prožitky, to naše paměť a prožitky z nás dělají vášnivé pisálky," začal Jen Lien-kche svoji děkovnou řeč, ve které připomněl děsivé zážitky ze svého dětství počátkem 60. let, kdy "zemřelo pro naplnění ideálů komunismu více než třicet milionů Číňanů".

Jen Lien-Kche je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih. Narodil se v roce 1958. Patří ke stejné spisovatelské generaci jako předloňský nobelista Mo Jen, na rozdíl od něj se však neúčastní oficiálních aktivit Svazu čínských spisovatelů. Jen Lien-Kche v minulosti získal dvě nejvyšší čínská literární ocenění, byl také mezi finalisty Man Bookerovy mezinárodní ceny pro rok 2013.

Jenova díla byla přeložena do řady jazyků, v Česku zatím vyšla jeho satira z vojenského prostředí Služ lidu! (BB/art, 2008) a román Čtyři knihy, který se odehrává v době Velkého skoku - Maovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí (Verzone, 2013). Nejprodávanější autorovou knihou ale není román, ale sbírka esejů, prodalo se jí přes půl milionu výtisků.

"Udělujete cenu jednomu z nádeníků, kteří zakusili muka a utekli, aby o tom podali zprávu, udělujete cenu slepci, který jde nocí a svítí baterkou na cestu. Díky tomu světlu může každý, kdo vnímá temnotu, chovat víru ve světlejší časy; díky tomu světlu si mohou lidé uvědomit existenci temnoty a vyhnout se utrpení. Ten nádeník a slepec mohou na své noční cestě se zprávou posvítit těm, kdo procházejí kolem, byť by to byl jen krátký kousek cesty," děkoval dnes Jen-Lien Kche Společnosti Franze Kafky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy