Začal Letní Petrkov. Reynkův zámeček čekají opravy i akce pro veřejnost

ČTK ČTK
25. 6. 2021 11:45
Zámeček spisovatele Bohuslava Reynka v Petrkově na Havlíčkobrodsku čekají opravy, nejdřív by měly přijít na řadu střechy a odvlhčení zdiva. Areál přesto nebude uzavřen pro veřejnost. Památník národního písemnictví zde ve čtvrtek uspořádal první ze série setkání Letní Petrkov, jež pokračují do září.

V zimních měsících se pouze výjimečně uskuteční například komorní koncerty v patře domu, říká vedoucí centra Lucie Tučková. "Naším úkolem je bojovat s vlhkostí, udělat maximum práce, ale také přivádět návštěvníky. Nesmíme ten dům zavřít na několik let," vysvětluje.

Čtvrteční program začal tři hodiny po poledni, přístupná byla část zámečku a zahrada. Výstavu přibližující život a dílo členů rodiny Reynkovy pomocí černobílých fotografií, básní nebo grafik si za první hodiny prohlédly desítky lidí. Písničkář Karel Vepřek na dvoře zahrál Reynkovy zhudebněné básně.

"Jsem velmi rád, že v krátkém čase se již něco děje a že ten zámeček ožívá," říká ředitel památníku Zdeněk Freisleben.

Zámeček, kde žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek s rodinou, nedávno koupil stát. Jeho správu svěřil Památníku národního písemnictví. Cílem je vytvořit česko-francouzské kulturní centrum. Podle dřívějších informací chce vláda v příštích pěti letech do rekonstrukce objektu, zřízení centra a jeho provozu vložit téměř 150 milionů korun.

"Počítá se s tím a předpokládám, že tomu tak bude," potvrzuje Freisleben. Podle něj areál není v příliš dobrém technickém stavu, především zámeček, jenž trpí vlhkostí. Opravy budou prováděny postupně, nejdřív by měl přijít na řadu zámeček, pak hospodářské budovy. "Aby ten areál sloužil svému účelu tak, jak je to naplánováno. To znamená, aby tady byly potom i prostory pro výtvarné dílny, ateliéry a další využití, se kterým počítáme," doplňuje ředitel.

Mezi prvními úkoly je podle vedoucí centra Lucie Tučkové základní péče o zahradu. Letos už se také budou řešit některé části střechy, které jsou v havarijním stavu, nebo třeba děravé oplocení.

Tučková oceňuje pomoc lidí z Petrkova a sousední Lípy. Místní se podle ní za zámeček postavili nejen vloni, když se podepisovala petice Zachraňte Petrkov. "Daleko víc teď, když přišli se svými sekačkami, kolečky a nasadili svoje ruce a svoje tělo do práce," popisuje vedoucí centra.

Dobrovolníci pomáhali také s roznášením pozvánek a vylepováním plakátů na čtvrteční akci, připravili občerstvení a starali se o návštěvníky.

Reynek, který žil v letech 1892 až 1971, v petrkovském domě pobýval s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou. Bydleli tu i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří. V roce 2014 oba krátce po sobě zemřeli, nemovitosti přešly na jejich potomky. Stát za ně zaplatil 18 milionů korun. Kromě budov a parku byly součástí prodejní nabídky lesy, pole a dva rybníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy