Z kytaristy Keitha Richardse se stal autor knih pro děti

Kultura Kultura
12. 3. 2014 9:34
Legendární kytarista Rolling Stones napsal knihu Gus a já: Příběh o mém dědečkovi a mé první kytaře. Je inspirována jeho hudebními začátky.
Keith Richards.
Keith Richards. | Foto: Profimédia

Praha - Keith Richards vypráví v dětské knize Gus & Me: The Story of My Granddad and My First Guitar (Gus a já: Příběh o mém dědečkovi a mé první kytaře) o svém dědečkovi Theodoru Augustovi Dupreeovi, který hrál v jazzovém big bandu a zasvěcoval malého Keitha jako první do tajů hudby. A aby kniha zůstala čistě v rodině, ilustracemi inspirovanými fotkami z dětství svého otce přispěla Richardsova dcera Theodora, která dostala jméno (jak jinak) po dědečkovi.

Ilustrace Theodory Richards.
Ilustrace Theodory Richards. | Foto: Aktuálně.cz

"Právě jsem se stal popáté dědečkem, takže vím, o čem mluvím," říká Richards. "Pouto, to zvláštní pouto mezi dětmi a prarodiči je naprosto jedinečné a je třeba si ho vážit. Sepsal jsem proto příběh jednoho z těchto kouzelných vztahů. Chtěl bych být takovým dědečkem jako byl Gus pro mě."

"Když jsem zjistila, že otec chce, abych mu pomohla, okamžitě jsem souhlasila a jsem ráda, že jsem to udělala. Zkoumat zblízlka vztah otce a dědečka byl dar," říká Theodora Dupree Richards.

Se sepsáním knihy pomáhali Richardsovi Barnaby Harris a Bill Shapiro.

Kytarista Rolling Stones není první stárnoucí hudebník, který napsal knihu pro děti. Různě úspěšní byli v tomto oboru už v minulých letech Bob Dylan, Madonna, Paul McCartney i Ringo Starr.

Kniha má vyjít v tištěné i elektronické podobě 9. září. Český vydavatel zatím není známý.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy