Brutální Vražda v Průhonickém parku nabízí příběh jako vystřižený ze severských krimi

uzi
1. 10. 2015 15:30
Zavražděná dívka s odborně vyňatými orgány. Bylo to počátkem 90. let a tento zvlášť brutální a rafinovaný zločin nebyl dodnes vysvětlen. Novinář, který se touží proslavit a chce se stát reportérem špičkové úrovně, rozjede pátrání na vlastní pěst. S pomocí svých známých u policie a ve věznicích se dostane ke zdroji informací, které policie neměla. Kniha Vražda v Průhonickém parku od Martina X. vyšla v nakladatelství Cosmopolis.
Vražda v Průhonickém parku
Vražda v Průhonickém parku | Foto: Cosmopolis

Praha – Tehdy 21letá Dita Hrabánková odjela autobusem na rande a od té doby ji nikdo neviděl. Jen díky náhodě bylo objeveno torzo jejího těla v průhonickém parku, kde se ho pachatel zbavil. To od vraždy uběhly už tři neděle, takže prakticky všechny použitelné stopy byly ztracené.

Případ vraždy jako vystřižený ze severských detektivek, které ale přišly do literární módy až o téměř dvě dekády později, tak zůstává jednou z největších záhad české kriminalistiky.

Příspěvkem ke snahám o její rozřešení je kniha Vražda v Průhonickém parku. Autor Martin X. (pseudonym spisovatele, který chce chránit své informační zdroje) povolává na scénu novináře Arnošta Vinše, který musí šéfredaktorovi dodat dostatečně atraktivní téma. Tím vražda v Průhonickém parku nezpochybnitelně je.

Reportér pátrá a prověřuje jednotlivé vyšetřovací verze téměř od samého začátku. Kniha díky podrobně popsanému pátrání získává nejen na autenticitě, ale autorovi se daří rozvíjet dynamiku příběhu a vtahovat čtenáře do děje. Čtenář společně s hlavním hrdinou rozkrývá jednotlivá fakta a hypotézy. Autor žádné informace ani nezamlčuje, ani s nimi „nekouzlí“, aby se vynořily v „pravý čas“.

Průhonická vražda není jediným ústředním motivem, Arnošt Vinš se stane obětí mefistofelského svádění jednoho „nevinného“ vězně. Ten mu za zveřejnění své kauzy nabídne něco, co se zkrátka dá odmítnout velmi těžko…

Vražda v Průhonickém parku není literaturou faktu, i když je z děje jasně znát, že autor s mnohými detailními informacemi byl obeznámen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy