Na knižní čtvrtek vyjde zpověď účastníků 17. listopadu či rozhovory s outsidery

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 9. 2019 17:34
Rekordních 20 novinek naráz se na pultech knihkupectví objeví 17. října u příležitosti Velkého knižního čtvrtka. Budou mezi nimi vzpomínky účastníků sametové revoluce 17. listopadu 1989, novinky Michala Ajvaze a Vojtěcha Matochy či další próza Eleny Ferrante.
Aleš Palán (vpravo) se samotářem Zdeňou Sátorou z Chřibů, kterého vyzpovídal pro svou novou knihu.
Aleš Palán (vpravo) se samotářem Zdeňou Sátorou z Chřibů, kterého vyzpovídal pro svou novou knihu. | Foto: Johana Pošová

K nejsledovanějším publikacím patří Ten den - 17. listopad 1989, který vydává nakladatelství Kalich. Spolupracovali na něm současní studenti vysokých škol.

"Je to kniha jenom o 17. listopadu. Mluvili jsme s téměř 300 účastníky sametové revoluce, kteří o tématu ještě nehovořili, nebo jen málo. Ten den byl plný strachu a nejistoty," líčí spisovatel a publicista Aleš Palán, jenž za projektem stojí a donedávna byl ředitelem Kalichu.

Aleš Palán.
Aleš Palán. | Foto: ČTK

Vzpomínky demonstrantů, studentů, náhodných účastníků i zasahujících policistů v knize doprovázejí většinou dosud nepublikované fotografie, dopisy, deníkové záznamy, oficiální dokumenty či malby.

Třiapadesátiletý novinář a spisovatel Palán loni zaujal bestsellerem o šumavských samotářích Raději zešílet v divočině. Letos do Velkého knižního čtvrtka přihlásil také svou novinku nazvanou Jako v nebi, jenže jinak. Čtenářům zprostředkovává setkání s jinými solitéry žijícími stranou civilizace. Palán s fotografkou Johanou Pošovou za nimi rok a půl jezdili do odlehlých oblastí Jizerských hor nebo Beskyd.

Mezi čtenáři jsou o Velkých knižních čtvrtcích populární knihy chirurga a účastníka misí Lékařů bez hranic Tomáše Šebka. Jeho nový titul Nebe nad Jemenem přináší svědectví z místa současné největší humanitární katastrofy na světě, kam se autor vydal v lednu opět s Lékaři bez hranic.

"I přes každodenní hřmění střelby, všudypřítomnou hrozbu cholery, operace těžce postřelených dětí a nedostatek spánku se Tomáš Šebek na své jemenské misi snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod tímto válečným závojem," avizuje nakladatelství Paseka, které Šebkovu 288 stran dlouhou knihu vydá.

736 stran dlouhý Ajvaz

Laureát Ceny Jaroslava Seiferta nebo Magnesie Litery, devětašedesátiletý prozaik Michal Ajvaz, do knižního čtvrtka zařadil svůj nový román Města. Jeho vypravěč ve švédském Stockholmu pátrá po záhadném fialovém flash disku a po jeho stopách postupně míří do Norska, Nizozemska, Irska, USA či Japonska.

"Setkává se s mnoha lidmi a poznává jejich osudy, naslouchá vyprávění o proměňující se soše a o jedlé mozaice, o součástkách ze záhadného stroje, o zrodu románu z jedné věty v knize zakoupené na trhu v Soulu a o hudební skladbě, která vznikla jako doprovod tance stínu na zdi, o tragickém konci francouzské oceánoložky, o literárním díle výstředního bavorského starosty, o cestě firmy Blue Pegasus na západ, o náboženství, které se zrodilo v internetu," vypočítává nakladatelství Druhé město, které 736 stran dlouhou prózu vydává.

Jiří Havelka, Anna Geislerová a Michal Ajvaz (vpravo) na cenách Magnesia Litera.
Jiří Havelka, Anna Geislerová a Michal Ajvaz (vpravo) na cenách Magnesia Litera. | Foto: Libor Fojtík

Žena ve Velké pardubické steeplechase

V českém překladu vyjde také kniha polské esejistky a reportérky Joanny Siedlecké, která se vypravila po stopách spisovatele Jerzyho Kosińského, autora románu Nabarvené ptáče, jejž nedávno zfilmoval Václav Marhoul.

Další reálný osud je tématem knihy anglického novináře Richarda Askwitha jménem Nezlomná. Vypráví o československé dostihové jezdkyni Latě Brandisové, která žila v letech 1895 až 1981 a jako dosud jediná žena zvítězila ve Velké pardubické steeplechase.

Lata Brandisová, jediná žena, která vyhrála Velkou pardubickou steeplechase.
Lata Brandisová, jediná žena, která vyhrála Velkou pardubickou steeplechase. | Foto: ČTK

Přestože se narodila do privilegované rodiny, prožila dlouhá desetiletí v bídě. "Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné," uvádí anotace.

Osud Brandisové výrazně poznamenala druhá světové válka. Velké pardubické steeplechase se účastnila v době, kdy v závodu "elitní příslušníci nacistických polovojenských jednotek SS chtěli roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany", dodává nakladatelství Mladá fronta, které knihu vydává s podtitulem Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě.

Argo na pulty pošle fantasy Pád Gondolinu od J. R. R. Tolkiena o boji Morgotha, jenž je vtělením zla, a Ulma, Pána vod. Jedná se o další titul ze světa Pána prstenů, který z otcových rukopisů zrekonstruoval letos čtyřiadevadesátiletý Christopher Tolkien, podobně jako to dříve udělal se Silmarillionem, Nedokončenými příběhy či Húrinovými dětmi.

Vyjde také další kniha autorky či autora píšícího pod pseudonymem Elena Ferrante. Próza nazvaná Temná dcera vypráví o profesorce anglické literatury, jež se vrací do rodné Neapole. Setkání s mladou matkou a její malou dcerou v ní probouzí vzpomínky na dětství a vlastní matku, se kterou měla komplikovaný vztah.

Obálka nového románu Eleny Ferrante.
Obálka nového románu Eleny Ferrante. | Foto: Prostor

"Zprvu poklidné přemítání nad současným životem se postupně proměňuje v drásající konfrontaci s temnými vzpomínkami, která posléze vyústí v drama," avizuje nakladatelství Prostor.

V nabídce bude rovněž novinka autora fantasy Juraje Červenáka, historická detektivka První padlí od Volkera Kutschera, na motivy jehož předchozích knih vznikl seriál Babylon Berlin, či Prašina 2 - Černý merkurit od Vojtěcha Matochy. Pokračování dobrodružství dvou chlapců opět doprovází ilustrace. První díl Prašiny od softwarového vývojáře Matochy, narozeného roku 1989, získal Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství nebo Cenu nočních spáčů Noci s Andersenem. Rovněž byl nominován na Magnesii Literu či Cenu Jiřího Ortena.

Podpořit prodeje

Velký knižní čtvrtek od roku 2011 po britském vzoru pravidelně pořádá knižní distributor Kosmas s cílem podpořit prodeje. Původní snahou bylo pomoci knihám v době ekonomické krize, dnes už se knižní čtvrtek koná dvakrát ročně, jednou na jaře a jednou na podzim. Nynější akce je v pořadí šestnáctá.

V minulosti knižní čtvrtek pomohl třeba bestselleru Poslední aristokratka od Evžena Bočka, kterého se dodnes prodalo okolo 100 tisíc výtisků. "Velká část titulů, které vybereme, se později dostane do nominací národních cen a hodně z nich tu cenu získá. Například v soutěžích Magnesia Litera, Kniha roku (Lidových novin) a další," uvádí Ctirad Fuchs, obchodní ředitel Kosmasu.

Titulů každým rokem přibývá. "Komerční hledisko pro nás není úplně prioritní. Do jisté míry se snažíme čtenářům nabídnout nějakou kvalitní a zajímavou alternativu k již známým kouskům," dodává Fuchs.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy