Zemřel irský prozaik a dramatik William Trevor, bylo mu 88 let

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 21. 11. 2016 21:19
Prozaik a dramatik William Trevor zemřel v pondělí ve věku nedožitých 89 let. Autor získal v roce 1994 prestižní Whitebreadovu cenu a opakovaně byl nominován také na Man Bookerovu cenu, kterou ovšem nikdy nezískal. Trevor za svůj život vydal 30 románů a povídkových knížek. Jeho častým tématem byla nerovná nebo nenaplněná láska, kterou stejně jako jiné děje pojímal vesměs naturalisticky.
William Trevor
William Trevor | Foto: ČTK

Londýn – Ve věku 88 let zemřel irský spisovatel William Trevor, kterému byla v roce 1994 udělena Whitebreadova cena a který byl několikrát navržen na Man Bookerovu cenu. Oznámilo to dnes nakladatelství Penguin Random House, které vydávalo jeho díla.

Prozaik a dramatik, který vydal 30 románů a povídkových knížek, zemřel ve svém domě v Devonu, v jihozápadní Anglii, kde žil od emigrace z Irska v roce 1952, uvedlo nakladatelství ve svém prohlášení.

Jeho častým tématem byla nerovná nebo nenaplněná láska, kterou stejně jako jiné děje pojímal vesměs naturalisticky. Jeho postavy jsou sice obyčejné a nehrdinské, ale i ty procházejí leckdy podivnými osudy naplněnými vášněmi a hlubokými bolestmi.

Trevor, který dostal v roce 2002 čestný rytířský titul, se dočkal i zfilmování některých svých knih, jako jsou The ballroom of Romance, My House in Umbria nebo Felicia's Journey.

K českým čtenářům se Trevor dostal v roce 1998 povídkovým výborem Andělé v Ritzu. Do češtiny byla rovněž přeložena povídková kniha Den, kdy jsme se opili dortem i romány Láska a léto, Čtenáři Turgeněva, Dům v Umbrii, Příběh Lucy Gaultové či Děti z Dynmouthu.

 

Právě se děje

Další zprávy