V Kolumbii našli ukradené první vydání Sto roků samoty

ČTK ČTK
9. 5. 2015 8:00
Výtisk má hodnotu až 1,5 milionu korun a našel se v antikvárním stánku.
Gabriel García Márquez na snímnku z roku 2007.
Gabriel García Márquez na snímnku z roku 2007. | Foto: Reuters

Bogotá – V Kolumbii se po týdnu podařilo vypátrat vzácný exemplář slavného románu Gabriela Garcíi Márqueze Sto roků samoty, který byl ukraden během knižního veletrhu v metropoli Bogotě. Informovala o tom v pátek policie. Jeden z 8000 kusů prvního vydání knihy z roku 1967, který má hodnotu až 60 000 dolarů (až 1,5 milionu korun), se podle serveru BBC našel v antikvárním stánku.

Na veletrhu byla vzácná kniha vystavována v uzavřené vitríně jako součást pavilónu zasvěceného mytickému městu Macondo, které se v románu Sto roků samoty i dalších Márquezových dílech vyskytuje. Na veletrh ji zapůjčil sběratel Álvaro Castillo, který ji koupil v roce 2006 v Uruguayi. Exemplář byl o to vzácnější, že spisovatel do něj vlastnoručně napsal věnování.

Policie zatím nesdělila žádné podrobnosti o pachatelích krádeže, podle BBC ale podezření padá na obchodníky s antikvárními knihami.

Márquez, nositel Nobelovy ceny za literaturu, zemřel před rokem ve věku 87 let. Z několika desítek románů a povídek, jež během dlouhé kariéry vydal, je nejznámější právě román Sto roků samoty. Dodnes se ho prodalo přes 30 milionů kusů a byl přeložen do více než třicítky jazyků.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy