Upálil se na protest proti vládě peněz. Nobelista Handke vydal hru o Čechovi

ČTK ČTK, APA
30. 7. 2020 11:50
Rakouský držitel Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke knižně vydal svou připravovanou divadelní hru. Věnuje se českému mladíkovi Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze, informuje agentura APA.
Peter Handke vloni 10. prosince ve Stockholmu, kde přebíral Nobelovu cenu za literaturu.
Peter Handke vloni 10. prosince ve Stockholmu, kde přebíral Nobelovu cenu za literaturu. | Foto: ČTK/AP

Inscenace bude mít premiéru tuto neděli na Salcburských slavnostech, prestižním festivalu světa klasické hudby i divadla.

Handkeho hru vydalo nakladatelství Suhrkamp.
Handkeho hru vydalo nakladatelství Suhrkamp. | Foto: Suhrkamp

Adamec v knize přímo nevystupuje, postavy ale o jeho činu mluví. Na jednu stranu se ho snaží obhájit před policejním vysvětlením události, podle nějž mladík řešil osobní problémy. Na druhou stranu aktéři knihy poukazují, že plnou pravdu se nikdy nepodaří zjistit.

Handke za sebe řadí bloky textu různé délky, od krátkých replik po delší vyprávění, aniž by je přiřazoval konkrétním mluvčím. Místo ani čas děje nejsou upřesněny, mluvčí v knize se pouze setkávají na blíže neurčené slavnosti. Přesně není dán ani počet postav.

Knihu minulý týden vydalo rakouské nakladatelství Suhrkamp. Divadelní hra má premiéru 2. srpna v Salcburku, připravuje se i české uvedení v pražském Divadle Na zábradlí, kde se režie příští sezonu ujme Dušan D. Pařízek.

Devatenáctiletý humpolecký rodák Zdeněk Adamec, který byl studentem Střední průmyslové školy v Humpolci, se v roce 2003 polil hořlavinou a zapálil na rampě u Národního muzea v Praze. Hořící tělo dopadlo k památníku Jana Palacha. Navzdory rychlému zásahu kolemjdoucích, hasičů i lékařů Adamec po 40 minutách oživování v sanitce zemřel.

U sebe měl vedle třístránkového materiálu Akce Pochodeň 2003, v němž popisoval problémy světa, ještě dopis na rozloučenou. Z něj podle policie vyplynulo, že řešil osobní problémy.

V dopise hoch odkazoval na internetové stránky sekty Vesmírní lidé, která schvalovala jeho názory, od sebeupálení se však distancovala. Vyznavači Vesmírných lidí tvrdili, že Zemi chrání poslové vesmíru, kteří například čistí atmosféru, kontrolují atomové zbraně, aby nebyly funkční, nebo brání planetu před nálety negativních mimozemšťanů, napsala tehdy agentura ČTK.

Podle tehdejších přátel Adamec působil na své okolí dojmem bezproblémového samotáře, jeho největším koníčkem byly počítače.

Policisté Adamce stíhali pro podněcování k trestným činům. Chlapec věnoval své internetové stránky takzvaným darkerům, kteří přerušují dodávky elektřiny úmyslnými zkraty vysokého napětí.

Držitel Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke se na Adamce nezaměřil poprvé, jednu kapitolu mu věnoval již ve svém románu Die Obstdiebin (Zlodějka ovoce), který vyšel před třemi roky. Sebevraždu českého mladíka spisovatel vnímá jako protest proti vládě peněz a vlivných lidí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy