Turecká prokuratura vyšetřuje spisovatele Pamuka kvůli domnělé urážce Atatürka

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 11. 2021 10:20
Kvůli podezření, že ve své poslední knize hanobí tureckou vlajku a uráží zakladatele moderního tureckého státu Mustafu Kemala Atatürka, turecká prokuratura vyšetřuje nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka. V pondělí večer o tom informovala tamní média. Za údajnou urážku Atatürkovy památky autorovi hrozí až tři roky vězení.
Orhan Pamuk byl před osmi lety hostem Festivalu spisovatelů Praha.
Orhan Pamuk byl před osmi lety hostem Festivalu spisovatelů Praha. | Foto: Festival spisovatelů Praha/Petr Machan

Pamuk, který je světově nejprodávanějším žijícím tureckým spisovatelem, obvinění odmítá. "V té knize jsem nenapsal nic, co by mohlo znamenat, že mám na mysli Atatürka. Obvinění odmítám," řekl devětašedesátiletý spisovatel před vyšetřujícím soudcem v Istanbulu.

Obvinění vůči jedinému tureckému nositelovi Nobelovy ceny za literaturu se týká jeho poslední prózy, do češtiny zatím nepřeložené historické fikce Veba Geceleri (Morové noci). Odehrává se roku 1901 na smyšleném ostrově, jejž zasáhla morová epidemie.

Izmirský advokát Tarcan Ülük, který stížnost na Pamuka podal, tvrdí, že hlavní postava příběhu, armádní důstojník Kolagasi Kamil, je de facto Atatürk, protože se rovněž stane prezidentem.

Pamukova novinka vyšla letos v březnu. Mnozí v ní spatřili analogii k současné pandemii koronaviru. "Přemýšlel jsem o tomto románu 40 let a poslední čtyři roky jsem ho psal," řekl Pamuk deníku Hürriyet letos na jaře s tím, že srovnávání s pandemií ho překvapilo. Uvedl také, že už připravuje další knihu. "O umělci, který mi bude v něčem podobný," dodal.

Turecká prokuratura vyšetřovala Pamuka už v roce 2005, tehdy kvůli jeho výrokům o masakrech Arménů na sklonku Osmanské říše a Kurdů v následujících desetiletích v Turecku. Trestní řízení však bylo nakonec zastaveno.

V Pamukových románech se často prolínají různé historické roviny či sen a realita. Bývají označovány i jako alegorické, mnohdy jsou plné odboček, parafrází nebo odkazů na různé kulturní tradice.

Přeloženy byly do několika desítek jazyků, česky vyšly například prózy Bílá pevnost, Sníh, Jmenuji se Červená, Istanbul či naposledy vloni Cosi divného v mé hlavě.

V něm je podle kritika a spisovatele Aleše Palána všechno v pohybu. "Politici, vztah k náboženství, dokonce i k základnímu axiomu, jakým je Turecká republika. Pamuk tomu víření dává přehledný odstup a zároveň niterný ponor. Nic jiného než velké, rozmáchlé dílo, v českém překladu čítající 488 stran, se od něj ani čekat nedalo," napsal v recenzi pro Aktuálně.cz.

Pamuk byl před osmi lety hostem Festivalu spisovatelů Praha, před několika dny se virtuálně zúčastnil debatního fóra Meltingpot, které pořádá festival Colours of Ostrava.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy