Jak se dělá komiks. Kreslířka Toy_Box vytvořila učebnici, která je zároveň monografií

Toy_Box podporuje veganství, ochranu životního prostředí, bojuje s xenofobií a rasismem.
Ukázka z Komiksové učebnice komiksu od Toy_Box.
Foto: Nakladatelství Paseka/Agáta Dolejší
ČTK ČTK
17. 1. 2020 20:06
Komiksová učebnice komiksu se jmenuje nová kniha, kterou napsala, nakreslila a namalovala autorka vystupující pod pseudonymem Toy_Box. Zájemce seznamuje s teorií komiksu i praktickými stránkami vzniku komiksových ilustrací nebo knih.

Sama Toy_Box komiksy vytváří už 15 let a také je učí dělat druhé. Kniha vydaná nakladatelstvím Paseka má 288 stran, z toho 60 stran zabírá nový malovaný komiks. Na něm autorka v praxi ukazuje vše, o čem píše.

"Pokud chcete začít s komiksem a nevíte si rady, tahle kniha vám to srozumitelně a zábavně vysvětlí. A možná vám i dodá odvahu to konečně udělat. Alespoň u mě to tak bylo," říká spisovatelka Petra Soukupová, kterou cituje tisková zpráva Paseky.

Jednotlivé kapitoly jsou věnovány práci s písmem, významu barev, výrobě takzvaného storyboardu nebo využití střihu. Toy_Box se ale rovněž zabývá zakázkami, cenou, tím, jak se stát profesionálem nebo kde najít čas na tvorbu. Každou kapitolu uzavírá několik praktických úkolů.

"Nejedná se o univerzální návod a bylo by pošetilé myslet si, že bude sedět každému. Odráží se v něm moje zkušenost jako autorky i jako lektorky komiksových workshopů," říká výtvarnice, která první komiksy publikovala v roce 2004. "Hlavním účelem mého návodu je, abyste se vyvarovali toho, že budete dobu pracovat na něčem, co nakonec skončí v koši," dodává.

Kniha je zároveň autorčinou monografií. Obsahuje její začátky během studia po nejnovější zakázky, například kampaň Lékařů bez hranic, pro které namalovala choroby v rozvojových zemích. Také do výkladu zapojila svoje inspirace, jako jsou spisovatel Haruki Murakami, režisér David Lynch, komiksový kreslíř Chris Ware nebo režisér Vojtěch Jasný.

Toy_Box podporuje veganství, ochranu životního prostředí, bojuje s xenofobií a rasismem. Portrétuje třeba bezdomovce, protože jí vadí, že portrétní umění bylo vždy výsadou bohatých.

"V autorčině práci to můžeme sledovat už od dob, kdy svým dílem pomáhala definovat politický obsah českého street artu," říká šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček. "Toy_Box neučí své žáky a čtenáře pouze tvořit, ale učí je o tvorbě přemýšlet, a to v kontextu světa, který nás obklopuje, i s ohledem na vlastní svědomí," dodává.

Toy_Box se skrývá nejen za pseudonymem, ale na veřejnosti nosí také masku na obličeji. Absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého, poté studovala scénografii na DAMU. Pracovala jako novinářka, nyní je ve svobodném povolání. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do mnoha časopisů a sborníků.

Její komiksový román Moje kniha Vinnetou z roku 2014 vyhrál cenu Muriel a Zlatou stuhu. Existenciální novela pro dospělé vypráví, jak může přátelství a fantazie zvítězit i nad smrtí. Knihou se proplétá příběh kluka, jenž píše knihu o nesmrtelném indiánovi, s historkami mladé squatterky.

Na svém webu Toy_Box seznamuje návštěvníky nejen s vlastní tvorbou a idejemi, ale také s cenami, za které si je možné její práci najmout. Hodinovou sazbu za tvorbu má mezi 700 a 1000 korunami, barevnou celostránkovou ilustraci vytvoří za 3500 až 5000 korun, malovaný barevný obraz či portrét za 20 tisíc až 40 tisíc a za rodinný či skupinový portrét nebo obraz na zakázku si účtuje od 70 tisíc do 120 tisíc korun.

Umění je výheň, která vás sežehne, tvrdí komiksová kreslířka Toybox. Na své knize pracovala tři roky i deset hodin denně. Kvůli svým aktivitám se přitom bojí pravicových extremistů i policie. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy