Tak moc pracoval, až ztratil duši. Novou knihu Tokarczukové doprovázejí ilustrace

Kultura AP, Kultura
22. 2. 2021 14:30
V anglickém a brzy také českém překladu vyjde kniha, která v tvorbě polské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové představuje zlom. Poetický příběh nazvaný Ztracená duše vypráví o muži, jenž pracoval tak usilovně a rychle, až ztratil duši. Zpět ji může získat jen za určitých okolností.
Olga Tokarczuková na Frankfurtském knižním veletrhu.
Olga Tokarczuková na Frankfurtském knižním veletrhu. | Foto: Shutterstock

Podle agentury AP je kniha mnohovýznamová a silně inspirovaná nostalgickými, něžnými ilustracemi polské kreslířky Joanny Concejové. Ztracená duše vychází tento týden anglicky, v českém překladu Barbory Doležalové ji příští měsíc zveřejní brněnský Host.

"Byl jednou jeden člověk a ten pracoval tak usilovně a rychle, až utekl své vlastní duši. Žilo se mu bez ní celkem dobře. Spal, jedl, pracoval, řídil auto, a dokonce hrál tenis. Jen občas ho přepadl zvláštní pocit, že se svět kolem něj jaksi zploštil, jako by se on sám pohyboval jen po stránce v sešitě do matematiky, po papíře pokrytém hustou mřížkou malých čtverečků," stojí v anotaci "dojemného příběhu o trpělivosti, vnímavosti a návratu k sobě samému".

Pro devětapadesátiletou Tokarczukovou se jedná o experiment s formou. Poprvé svá slova natolik provázala s cizími ilustracemi.

S výsledkem je spokojená a doufá, že díky formátu obrázkové knihy osloví čtenáře různého věku i zázemí. "Fascinovalo mě, co všechno může vzejít z tvůrčího úsilí dvou lidí," podotýká Tokarczuková, která na knihách dosud pracovala vždy sama, ke spolupráci s o rok mladší ilustrátorkou Concejovou. Ta žije v Paříži, dříve již ilustrovala přebaly polských vydání knih Tokarczukové.

"Výsledek není jen prostý součet textu a kreseb. Ilustrace nabízejí další možnosti, jak text vnímat, a stejně tak obrázky nabývají další rozměr, který by neměly bez textu," shrnuje autorka.

Ilustrace Concejové vyprávějí samostatný příběh, inspirovaný pasáží Tokarczukové o dětských rukavicích svázaných šňůrkou. Když se šňůrka přetrhne, jedna rukavice se od druhé oddělí, stejně jako protagonista hlavního příběhu ztratil duši.

Podle Tokarczukové příběh nemá jednoznačnou interpretaci, čtenáři ho "budou vnímat různými způsoby a budou si k němu přiřazovat různá slova".

V polštině vyšel pod názvem Zgubiona dusza před čtyřmi roky. "Pro mě je to příběh, který všichni tak nějak máme v podvědomí. Já jsem ho jenom vytáhla a sepsala," říká Tokarczuková, která v první polovině 80. let minulého století vystudovala psychologii na Varšavské univerzitě a později pracovala jako psychoterapeutka ve městě Valbřich poblíž českých hranic.

Ztracená duše podle ní zužitkovává například legendy a pověry severoamerických indiánů nebo obyvatel Polynésie. Ti o lidech, kterým není dobře, běžně říkají, že ztratili duši.

"Vzala jsem tyhle nejstarší pocity nebo příběhy a přenesla jsem je do evropského kontextu, do současnosti, aby bylo vyprávění univerzální," popisuje literátka, která žije ve Vratislavi na jihozápadě Polska a hodně času tráví také na chatě.

"Přála bych si, aby se tahle kniha dostala k dětem a obecně mladým čtenářům, aby jí sami listovali a aby jim ji četly jejich maminky. Ale stejně tak bych byla ráda, kdyby si ji přečetl někdo starší, komu už se život krátí nebo kdo je životem unavený, či naopak někdo, kdo má celý život ještě před sebou," líčí.

Ilustrace záměrně odkazují k nostalgickému pocitu z dětství, "kdy byly věci jednodušší, kdy jsme necítili takový informační tlak, kdy byl svět otevřenější", popisuje spisovatelka, podle níž může právě nostalgie v citlivém čtenáři navodit patřičné niterné rozpoložení.

Duši, kterou protagonista příběhu ztratil, Concejová znázornila jako holčičku. "A proč ne? Nikdo nevíme, jak duše vypadá, možná dokonce nevypadá nijak," dodává ilustrátorka.

Obal českého vydání Ztracené duše.
Obal českého vydání Ztracené duše. | Foto: Host

Olga Tokarczuková převzala Nobelovu cenu za literaturu od švédského krále Karla XVI. Gustava ve Stockholmu předloni, přestože ji získala za rok 2018. Oznámení vítězů a ceremoniál však tehdy pořádající Švédská akademie o rok odložila kvůli skandálu se sexuálním obtěžováním mezi členy poroty.

"V Česku již delší dobu patří Tokarczuková k nejznámějším žijícím polským spisovatelům - vedle jedenasedmdesátiletého autora fantasy Andrzeje Sapkowského, šestatřicetileté mluvčí nové generace Doroty Masłowské a třiapadesátiletého čechofila Mariusze Szczygieła," napsalo Aktuálně.cz poté, co autorka získala Nobelovu cenu za literaturu.

Již v roce 2018 také obdržela Mezinárodní Man Bookerovu cenu za román Běguni, uvažující nad cestováním a prožitky lidského těla napříč staletími až do současnosti.

V polštině koncem loňského roku vydala novinku Něžný vypravěč. Obsahuje šest esejů a přednášek včetně té nobelovské.

Sama říká, že se snaží "psát tak, aby k mým knihám našli cestu jak lidi, kteří mají univerzitní vzdělání, tak i ti, kdo mají vzdělání základní nebo jen žádné, ať je jim sedm, nebo sedmdesát let".

Momentálně má rozepsanou další knihu, kvůli pandemii se však práce vleče. "Všichni jsme nervózní, nikdo nevíme, co bude s námi a co se světem. Tahle nervozita při psaní nepomáhá," dodává Olga Tokarczuková pro agenturu AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy