Svět knihy se zaměří na Kunderu, přijedou spisovatel Binet či nakladatel Gallimard

ČTK ČTK
21. 7. 2021 13:59
Hlavním hostem zářijového veletrhu Svět knihy v Praze bude Francie. Svá díla osobně představí spisovatelé Laurent Binet či Muriel Barberyová. Zvláštní pozornost bude věnována zásadní osobnosti české i francouzské literatury Milanu Kunderovi, oznámili ve středu pořadatelé.
Spisovatel Laurent Binet představí novinku nazvanou Civilizace.
Spisovatel Laurent Binet představí novinku nazvanou Civilizace. | Foto: Martin Svozílek

Dvaadevadesátiletý Kundera se narodil v Brně, již desítky let ale žije ve Francii. Jeho dílo chtějí organizátoři nahlédnout v literárním, filozofickém i politickém kontextu. O Kunderovi přijede pohovořit například jeho francouzský nakladatel Antoine Gallimard, který se s brněnským autorem seznámil nedlouho po jeho příjezdu do Paříže v 70. letech minulého století. Dodnes jeho díla vydává ve stejnojmenném prestižním nakladatelství.

Osobní účast na veletrhu přislíbil také Laurent Binet, českým čtenářům známý jako autor intelektuálního thrilleru Sedmá funkce jazyka nebo bestselleru HHhH. K němu ho inspiroval atentát na Reinharda Heydricha. Tentokrát v Praze představí novinku Civilizace, rozvíjející alternativní představu o dějinách.

S českým prostředím je propojena Lenka Horňáková-Civade, původem Češka, která žije a píše ve Francii. Na veletrhu uvede svůj poslední román Symfonie o novém světě, jenž částečně vychází z osudů bývalého československého konzula v Marseille Vladimíra Vochoče.

Osobně svou překladovou novinku představí rovněž Muriel Barberyová. Po bestselleru S elegancí ježka přiveze román Růže sama, k němuž ji inspiroval dvouletý pobyt v Japonsku.

Program 26. ročníku akce bude dále reflektovat dění v Polsku nebo Bělorusku. "Téma podpory svobody, demokracie a lidských práv ve světě mělo na Světě knihy vždy své místo. Rozhodli jsme se vytvořit stálou sekci Literatura jako hlas svobody. Zaměří se na zemi, kde se literatura musí vyrovnat s politickým tlakem. Letos je vybráno Bělorusko," nastiňuje programovou novinku dramaturg Guillaume Basset.

Pořadatelé se chtějí věnovat i vlivu pandemie na knižní trh, jak a zda se proměnil.

"S covidem rostly audioknihy a oživil se zájem o elektronické knihy. Ty několik let stagnovaly, jejich podíl na celkových tržbách nerostl, teď zase zamířil vzhůru," doplňuje ředitel veletrhu Radovan Auer. Podle něj se rozevírají nůžky mezi mainstreamem a náročnější literaturou, jako ohrožená vnímá malá knihkupectví.

Svět knihy, letos provázený mottem Můj domov je v jazyce, se koná od 23. do 26. září na Výstavišti v Holešovicích.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy