Veletrh Svět knihy se přesune do Plzně, přijedou spisovatelé Jan Guillou nebo Liao I-wu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 8. 2018 10:51
Populární švédský spisovatel Jan Guillou nebo čínský disident Liao I-wu budou hosty prvního ročníku odnože veletrhu Svět knihy v Plzni.
Svět knihy Plzeň se uskuteční v prostoru takzvané kreativní zóny Depo2015.
Svět knihy Plzeň se uskuteční v prostoru takzvané kreativní zóny Depo2015. | Foto: www.svetknihy.cz

V plzeňském areálu Depo2015 se v září uskuteční první ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu nazvaného Svět knihy Plzeň.

Akce se má stát regionální odnoží staršího a většího pražského veletrhu, který se letos na jaře konal po čtyřiadvacáté. I proto, že se odehraje na začátku školního roku, zaměří se plzeňská akce na pořady a autory v žánru non-fiction a na vzdělávání. Na své si přijdou také čtenáři beletrie.

Hlavní část expozice bude ve dnech 21. a 22. září umístěna do bývalé autobusové haly depa, kde vzniknou expozice dle požadavků vystavovatelů. Těch už je nyní přes padesát, jsou mezi nimi nakladatelství Academia, Albatros, Host nebo Mladá fronta.

Vedlejší hala nabídne prostor pro ty, kteří nebudou chtít stavět vlastní stánek, k dispozici tu bude něco jako tržnice.

"Pro Plzeň připravujeme řadu diskusí, během kterých vystoupí autoři a hosté nejen z České republiky," říká ředitel veletrhu Radovan Auer.

Představí se například prozaik, reportér a cestovatel Josef Formánek, astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar, ekonom Tomáš Sedláček, Ondřej Kundra z týdeníku Respekt, spisovatelé Vratislav Maňák a Marek Toman, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či režisérka a výtvarnice animovaných filmů Galina Miklínová.

Ze zahraničí účast přislíbil čínský disident Liao I-wu, momentálně nejoblíbenější švédský spisovatel Jan Guillou, izraelský básník a esejista Amir Or či polští autoři Mariusz Scygiel, Zbigniew Czendlik a Mariusz Surosz.

Na rozdíl od pražské akce chce ředitel Auer v Plzni více s programem expandovat do města. "Čtení budou probíhat například ve světově unikátních Loosových interiérech či areálu Plzeňského Prazdroje," uvádí.

Součástí akce budou výstavy. K vidění bude expozice Pocta Rychlým šípům připomínající 80. výročí založení populárního chlapeckého klubu. Ke komiksu se vztahuje i výstava Punťa: zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942). Česká historie, konkrétně léta komunistického režimu, bude prezentována výstavami Fotbal v undergroundu a Příběhy 20. století.

Akci podporuje jak Plzeňský kraj, tak město Plzeň. Hejtman i primátor udělili veletrhu záštitu, podporu přislíbil také Plzeňský Prazdroj, uvádějí organizátoři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy