Veletrh Svět knihy se neuskuteční ani na podzim, nechce brát tržby knihkupcům

Kultura Kultura
1. 4. 2020 16:35
Největší český knižní veletrh Svět knihy Praha se letos neuskuteční ani na podzim. Ve středu o tom informoval Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který akci pořádá od roku 1995.
Svět knihy se tradičně koná na pražském Výstavišti.
Svět knihy se tradičně koná na pražském Výstavišti. | Foto: Lukáš Bíba

Organizátoři veletrh z tradičního květnového termínu nejprve přesunuli na říjen v reakci na nařízení vlády, jež se snaží zamezit šíření nového typu koronaviru. Momentálně je v Česku zakázané sdružování více osob na jednom místě. Veletrh vloni navštívilo 51 tisíc čtenářů.

Martin Vopěnka, spisovatel a ředitel nakladatelství Práh.
Martin Vopěnka, spisovatel a ředitel nakladatelství Práh. | Foto: Libor Fojtík

Nyní padl i avizovaný náhradní termín v říjnu. "Představenstvo situaci zvážilo se vší zodpovědností a usoudilo, že vývoj je příliš nejistý a ohrožení celé knižní branže příliš vážné, než aby bylo možné uspořádat úspěšný a důstojný veletrh," vysvětluje předseda svazu Martin Vopěnka, jinak také spisovatel a majitel nakladatelství Práh.

Podle něj nyní celý obor v důsledku uzavření knihkupectví bojuje o přežití.

"Bez výrazné a rychlé pomoci státu se zhroutí maloobchodní síť a následně to bude mít dominový efekt na distribuce i nakladatele. Projevuje se to už nyní, kdy se finanční toky v oboru prakticky zastavily," upozorňuje.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů připomíná, že knižní trh, který v roce 2018 narostl o tři procenta na 8,3 miliardy korun, dlouhodobě přispívá do státního rozpočtu.

"Nyní však naléhavě potřebuje pomoc, aby se od příštího roku mohl stát opět aktivním přispěvatelem státního rozpočtu, ale hlavně také proto, že pestrá nabídka knih má dlouhodobý pozitivní vliv na vzdělanost, konkurenceschopnost a čtenářskou gramotnost," dodává Vopěnka.

Prodejní veletrh Svět knihy se podle něj ruší proto, že nyní nelze odhadnout, v jaké kondici budou potenciální vystavovatelé na podzim a jestli by výdaje spojené se svou prezentací chtěli nést. "Vedle toho chceme být solidární s knihkupci, kterým by veletrh vzal část tržeb v době, kdy se snad konečně začnou vzpamatovávat z útlumu. Budou potřebovat doslova každou korunu," zdůrazňuje Martin Vopěnka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy