Recenze: Odklon Stephena Kinga od hororu čtenáře vyděsí

Petr Nagy
14. 7. 2015 16:45
Víra versus věda, tajemství elektřiny a otázka posmrtného života – to jsou tři témata Kingovy nové knihy Revival, která čtenáře neohromí ani neurazí.
Stephen King
Stephen King | Foto: ČTK

Recenze - Amerického spisovatele Stephena Kinga není třeba tuzemským čtenářům blíže představovat, desítky českých vydání jeho knih hovoří samy za sebe. Přesto možná nejednoho ze svých příznivců, znalého spíše kingovské klasiky typu Carrie, Prokletí Salemu, Osvícení, Řbitov zviřátek nebo To, svým novým románem Revival nemálo – a snad i nemile – překvapí.

Ve své nové próze, kterou do češtiny převedla jeho dvorní překladatelka Linda Bartošková, totiž Stephen King opouští žánr čistokrevného hororu a vrací se ke kořenům moderní vědeckofantastické literatury.

Stephen King - Revival
Stephen King - Revival | Foto: BETA – Dobrovský

Hlavní zdroje své inspirace otevřeně přiznává v úvodní dedikaci – z necelého tuctu věhlasných i méně známých autorů, které zde uvádí, si s ohledem na románovou zápletku zaslouží pozornost zejména trojice jmen: Mary Shelleyová, Arthur Machen a především H. P. Lovecraft. Se životem i dílem údajného autora Necronomiconu a tvůrce mýtu Cthulhu je ostatně King důkladně obeznámen, což dokládají i opakované zmínky o Lovecraftovi v jeho memoárové knize O psaní, která se nedávno dočkala již třetího českého vydání.

Stěžejní postavou Revivalu je totiž metodistický kněz Charles Jacobs, jehož víru v Boha nahradí po osobní tragédii posedlost zázračnou mocí takzvané tajné elektřiny. Nedobrovolným svědkem jeho vytrvalé snahy o prozkoumání a ovládnutí tajemné energie se stává hlavní hrdina a vypravěč celého příběhu Jamie, jehož cesty se s těmi Jacobsovými vytrvale kříží, ať už nešťastnou náhodou, či dílem osudu.

Revivalová zápletka a málo hororu

A právě nebezpečné experimenty bývalého kněze a jejich čím dál fantastičtější výsledky neskrývaně odkazují ke zmiňovaným klasikům moderní sci-fi a jejich dílům – bleskem oživenému Frankensteinovu monstru ze slavného románu Merry Shelleyové, světu skrytému za oponou z Machenovy novely Velký bůh Pan či pozůstatkům neznámé metropole z Lovecraftovy povídky Bezejmenné město (odkud pochází též refrénovitě se vracející dvojverší „Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá“).

Samotná zápletka i přes svou výše nastíněnou odvozenost vypadá vcelku slibně, však také nakladatelská anotace vábí čtenáře na „ohromující vyvrcholení knihy“. Jako vážný nedostatek ovšem mohou někteří pociťovat autorovo nezvykle pomalé tempo, s nímž svůj příběh rozehrává a jehož vinou na první známky něčeho nereálného, neřku-li přímo hororového, narazíme až v polovině třísetstránkového svazku. Ani poté si však vytouženého mrazení v zádech příliš neužijeme.

Autobiografičnost, umění charakterizace a znalost lidské psýchy

Román přitom nepostrádá celou řadu osvědčených kingovských ingrediencí a vyprávěcích prostředků. Postava Jamieho v sobě nese četné autobiografické motivy, k nimž vedle zájmu o hudbu a závislosti na drogách náleží i dětská zkušenost s praktikami metodistické církve. Právě Kingův vztah k víře a s ním související otázka původu zla se ostatně staly hlavními tématy rozhovoru, který autor výjimečně poskytl časopisu Rolling Stone u příležitosti amerického vydání svého románu Revival a o němž před časem informovalo i Aktuálně.cz.

Stephen King také znovu dokazuje své mistrovství v popisu prostředí a charakterizaci postav. Stěžejní část příběhu se jako obvykle odehrává na území jeho rodného státu Maine a jeho hlavní hrdina se narodil na malém městě do středostavovské rodiny. Čtenářům pak nezbývá než jako už tolikrát obdivovat, jak autor dokáže prostřednictvím pouhých několika vět přivést na scénu další plnokrevnou, byť třeba jen epizodní postavu. Právě tak musíme opět smeknout před Kingem coby psychologem – jeho postava tajemstvím života po životě posedlého Jacobse je výstižným portrétem zlomeného muže propadajícího se do hlubin šílenství.

Škodlivá absence dětského hrdiny

Na druhou stranu je možná škoda, že autor ve svém vyprávění tak brzy opouští dětskou perspektivu i maloměstské kulisy 60. let a v rychlém sestřihu dovádí své hrdiny až do současnosti (podobně tomu bylo i v nedávném pokračování kultovního Osvícení, které vyšlo česky loni pod názvem Doktor Spánek). Autor se tak vzdal jedné ze svých nejsilnějších zbraní, totiž konfrontace dětského a dospělého vnímání skrytých tajemství našeho světa.

Namísto toho se v retrospektivně vyprávěném příběhu ozývá nostalgie po ztraceném kouzlu mládí a zaznívají zde životní moudra kořeněná sarkasmem, která odkazují k autorovu sepětí s Novou Anglií a jejími obyvateli: „Stejně jako nás učili zdvořilosti, učili nás také držet jazyk za zuby o tom, co se děje v rodině. Tak to Yankeeové dělají.“

Sečteno a podtrženo, Stephen King novým románem většinu čtenářů neohromí ani neurazí. Po řemeslné stránce naplňuje autor Revivalem svůj obvyklý standard a vzhledem k přiznané inspiraci několika klasickými texty vědeckofantastické literatury nelze nijak vysoce hodnotit ani originalitu románové zápletky.

Čtenáři lačnící po čistokrevném kingovském hororu budou muset navíc přetrpět spíše realisticky laděnou (nikoliv však nezajímavou) první polovinu knihy, než se konečně dočkají několika vskutku mrazivých scén a slibovaného velkolepého finále.

Stephen King: Revival, přel. Linda Bartošková, BETA – Dobrovský, Praha, 2015, 318 stran

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy