Státní cenu dostal spisovatel Ajvaz, oceněn byl i režisér Forman

ČTK ČTK
28. 10. 2020 22:40
Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz, za překlad Blanka Stárková. Ceny ministerstva kultury obdrželi mimo jiné in memoriam světově uznávaný režisér Miloš Forman, Jiří Tichota z folkového Spirituál kvintetu nebo bývalá umělecká ředitelka a nyní umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Eva Zaoralová.
Laureát Státní ceny za literaturu Michal Ajvaz je na snímku z roku 2012.
Laureát Státní ceny za literaturu Michal Ajvaz je na snímku z roku 2012. | Foto: ČTK

Jména osmi oceněných zveřejnilo ministerstvo kultury na webu. Ceny uděluje u příležitosti státního svátku 28. října.

Za rozvoj českého loutkového divadla byl oceněn Tomáš Dvořák, za přínos ve výtvarném umění designérka a knižní ilustrátorka Květa Pacovská. Cenu za architekturu převezme Viktor Rudiš, který propojil brněnskou architektonickou scénu s pražskou a libereckou.

"Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu nejenom u nás, ale i ve světě. Letošní rok je ovšem výjimečný: běží ve stínu pandemie," připomíná ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek.

Státní ceny a Ceny ministerstva kultury se v minulých letech předávaly při slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla. Letos byly vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením proti šíření nemoci uděleny laureátům individuálně, doplnilo ministerstvo.

Držitel Státní ceny za literaturu Michal Ajvaz debutoval poezií, následovala dvacítka knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Jeho posledními tituly jsou Pokoje u moře vydané v roce 2017 a loňská Města. "Děje a města se na sebe vrství a zavinují jeden do druhého jako houpavé labyrinty, zavěšené na erudici a sečtělosti romanopisce, který o několik délek přesahuje českou literární produkci," napsala o knize Markéta Pilátová v recenzi na Aktuálně.cz.

Dlouholetá redaktorka, dramaturgyně a moderátorka Českého rozhlasu Blanka Stárková překládá ze španělštiny. V minulosti obdržela Řád Isabely Kastilské za šíření povědomí o španělské kultuře v České republice a Cenu Josefa Jungmanna za překlad.

Loutkoherec Tomáš Dvořák působí v plzeňském Divadle Alfa i Naivním divadle v Liberci. Jeho doménou jsou komediální, často iluzivní inscenace. "Vědomě navazuje na českou marionetářskou tradici a tvořivým způsobem ji dále rozvíjí, uvedlo ministerstvo.

Muzikolog, loutnista, zpěvák a textař Tichota patří k zakladatelům Spirituál kvintetu. Cenu dostal za působení v čele souboru, který v době nesvobody pomáhal posluchačům nacházet cestu k odvážným občanským postojům, a za muzikologický výzkum v loutnovém repertoáru renesance a baroka.

"Říkal jsem si, že je kravina napodobovat v Čechách černošské spirituály. Přišlo mi to, jako kdyby se černoši někde v Americe rozhodli, že si koupí dudy, obléknou se do žlutých kalhot a začnou zpívat české halekačky," vzpomínal Tichota na začátky kapely v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Květa Pacovská se věnuje kresbě, grafice, malbě, objektu a soše. Známá je ale především svými autorskými knihami pro děti, v nichž se podle ministerstva spojuje hravost, fantazie, experiment a komika.

Je laureátkou Ceny Hanse Christiana Andersena, ocenění Goldene Letter za nejkrásnější knihu světa nebo Ceny kritiků na Mezinárodním bienále v Brně. Letos byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design.

"Měla jsem štěstí na lidi, kteří mě respektovali," vzpomněla letos Pacovská v podcastu Petra Viziny na Aktuálně.cz. Recept na respekt a úspěch v jejím podání zní jednoduše: "Musíte pracovat, pracovat, pracovat a pak zas ještě pracovat."

Architekta Viktora Rudiše ministerstvo ocenilo také za jeho morální postoje. Do dějin architektury a urbanismu se zařadil především projektem brněnského sídliště Lesná ze 60. let minulého století, realizací československého pavilonu na výstavě Expo 1970 v japonské Ósace nebo rekonstrukcí a dostavbou pavilonu G brněnského výstaviště.

Státní ceny za literaturu a za překladatelské dílo jsou udělovány od roku 1995. Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění si laureáti poprvé převzali v roce 2003, za přínos v architektuře, kinematografii a audiovizi v roce 2009. Cenu tvoří diplom a peněžní ocenění 300 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy