Ilustrátoři Šrámek s Vlkovou byli vybráni na výstavu veletrhu dětských knih v Bologni

ČTK ČTK
27. 1. 2020 18:03
Jan Šrámek a Veronika Vlková se díky ilustracím pro knihu To je metro, čéče! dostali na výstavu, kterou organizuje Mezinárodní veletrh dětské knihy v Bologni. Mezi vybranými 76 osobnostmi jsou jako jediní Češi.
Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové ke knize To je metro, čéče!.
Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové ke knize To je metro, čéče!. | Foto: Paseka

Porota vybírala z 2574 výtvarníků ze 66 zemí, uvedlo v pondělí nakladatelství Paseka, které knihu čítající 168 stran vydalo. Spojuje encyklopedické údaje o pražském metru s příběhem malého chlapce a jeho dědečka.

Foto: Paseka

Letošní ročník boloňského festivalu se uskuteční mezi 30. březnem a 2. dubnem.

Knižní veletrh a festival v Bologni se pravidelně koná od roku 1963 a patří k nejsledovanějším událostem literárního světa. Jeho součástí je výstava ilustrace, která z Itálie putuje po celém světě.

Mezi prvními destinacemi letos budou Japonsko, Korea a Čína. Katalog výstavy je navíc celosvětově distribuován v anglické, čínské, italské, japonské a korejské verzi.

Kniha To je metro, čéče! mimo jiné ukazuje, jak vypadaly všechny soupravy metra, kolik kilometrů má která trasa, jak dlouhá jsou nástupiště, jakou rychlostí jezdí eskalátory nebo jak se čistí tunely.

Jan Šrámek obdivuje původní grafické zpracování informačního systému metra a dobový design stanic. "V rámci knihy jsem reflektoval nejen svoje zážitky a zkušenosti spojené s metrem, ale vůbec vztah k samotné Praze. Metro jsem vždycky chápal jako centrální nervový systém města," uvedl.

Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové.
Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové. | Foto: Paseka

Ilustrace v knize vznikaly kombinovaným způsobem. Šrámkovy vektorové kresby vytvářené v počítači se propojují s akvarely, které tvoří Veronika Vlková.

Stejným způsobem vznikly také jejich ilustrace v knize Pražské vize od Kláry Brůhové, kterou Paseka vydala předloni.

Jana Šrámka a Veroniku Vlkovou vybrala pětičlenná porota, v níž zasedl italský ilustrátor, malíř a autor komiksů Lorenzo Mattotti. Dalšími členy byli francouzská nakladatelka Valérie Cussaguetová, ředitel Akademie výtvarných umění v Bologni Enrico Fornaroli, Britka Cathy Olmedillasová z nakladatelství Anorak a japonská nakladatelka Mačiko Wakacuki.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy