Ilustrátoři Šrámek s Vlkovou byli vybráni na výstavu veletrhu dětských knih v Bologni

ČTK ČTK
27. 1. 2020 18:03
Jan Šrámek a Veronika Vlková se díky ilustracím pro knihu To je metro, čéče! dostali na výstavu, kterou organizuje Mezinárodní veletrh dětské knihy v Bologni. Mezi vybranými 76 osobnostmi jsou jako jediní Češi.
Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové ke knize To je metro, čéče!.
Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové ke knize To je metro, čéče!. | Foto: Paseka

Porota vybírala z 2574 výtvarníků ze 66 zemí, uvedlo v pondělí nakladatelství Paseka, které knihu čítající 168 stran vydalo. Spojuje encyklopedické údaje o pražském metru s příběhem malého chlapce a jeho dědečka.

Foto: Paseka

Letošní ročník boloňského festivalu se uskuteční mezi 30. březnem a 2. dubnem.

Knižní veletrh a festival v Bologni se pravidelně koná od roku 1963 a patří k nejsledovanějším událostem literárního světa. Jeho součástí je výstava ilustrace, která z Itálie putuje po celém světě.

Mezi prvními destinacemi letos budou Japonsko, Korea a Čína. Katalog výstavy je navíc celosvětově distribuován v anglické, čínské, italské, japonské a korejské verzi.

Kniha To je metro, čéče! mimo jiné ukazuje, jak vypadaly všechny soupravy metra, kolik kilometrů má která trasa, jak dlouhá jsou nástupiště, jakou rychlostí jezdí eskalátory nebo jak se čistí tunely.

Jan Šrámek obdivuje původní grafické zpracování informačního systému metra a dobový design stanic. "V rámci knihy jsem reflektoval nejen svoje zážitky a zkušenosti spojené s metrem, ale vůbec vztah k samotné Praze. Metro jsem vždycky chápal jako centrální nervový systém města," uvedl.

Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové.
Ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové. | Foto: Paseka

Ilustrace v knize vznikaly kombinovaným způsobem. Šrámkovy vektorové kresby vytvářené v počítači se propojují s akvarely, které tvoří Veronika Vlková.

Stejným způsobem vznikly také jejich ilustrace v knize Pražské vize od Kláry Brůhové, kterou Paseka vydala předloni.

Jana Šrámka a Veroniku Vlkovou vybrala pětičlenná porota, v níž zasedl italský ilustrátor, malíř a autor komiksů Lorenzo Mattotti. Dalšími členy byli francouzská nakladatelka Valérie Cussaguetová, ředitel Akademie výtvarných umění v Bologni Enrico Fornaroli, Britka Cathy Olmedillasová z nakladatelství Anorak a japonská nakladatelka Mačiko Wakacuki.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

před 1 hodinou

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy