Spisovatel Němec převzal letošní Cenu EU za literaturu

ČTK ČTK
18. 11. 2014 22:14
Třiatřicetiletý Jan Němec ocenění získal za beletrizovaný Drtikolův životopis Dějiny světla, který vyšel loni v říjnu
František Drtikol: Bez názvu, 1932. Ocenění získal Jan Němec za beletrizovaný životopis tohoto světově známého českého fotografa.
František Drtikol: Bez názvu, 1932. Ocenění získal Jan Němec za beletrizovaný životopis tohoto světově známého českého fotografa. | Foto: UPM

Brusel - Pondělní výročí listopadu 1989 a památku Václava Havla připomněl ve své děkovné řeči český spisovatel Jan Němec poté, co dnes v Bruselu převzal letošní Cenu Evropské unie za literaturu.

Ocenění spojené s odměnou 5000 eur (cca 140 000 korun) je určeno mladým evropským autorům a má jim pomoci prosadit se na mezinárodní scéně. Němec cenu dostal za román Dějiny světla o fotografovi Františku Drtikolovi.

Jan Němec: Dějiny světla
Jan Němec: Dějiny světla | Foto: Aktuálně.cz

"Pro nakladatele je velká pomoc, když dostanou grant na překlad," řekl Němec. Pro literaturu z menších zemí je totiž podle něj těžké se na evropské scéně prosadit. Cena EU za literaturu je podle českého spisovatele možností, aby se "knížky z jedné evropské země dostaly do Evropy jako takové".

Kromě Němce získalo ocenění dalších 12 evropských spisovatelů, konkrétně z Albánie, Británie, Bulharska, Černé hory, Islandu, Lotyšska, Lichtenštejnska, Malty, Nizozemska, Řecka, Srbska a Turecka.

Vítězové letošního ročníku byli vyhlášeni počátkem října na knižním veletrhu ve Frankfurtu. Za uplynulý více než měsíc už prý vnímá rozdílný přístup literárního okolí. "Současná literatura je tak malá oblast, že uvnitř ní nějaká změna cítit je. Ale končí to ve chvíli, kdy otevřete dveře redakce a vyjdete na ulici," poznamenal.

Jan Němec.
Jan Němec. | Foto: Host Brno

Třiatřicetiletý Němec ocenění získal za beletrizovaný Drtikolův životopis Dějiny světla, který vyšel loni v říjnu. Za román už obdržel cenu Česká kniha 2014, byl také nominován na cenu Magnesia Litera za prózu. Němcova kniha je i mezi šesti díly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého.

Dosud jediným českým držitelem Ceny Evropské unie za literaturu byl Tomáš Zmeškal. Ocenění získal v roce 2011 za svůj knižní debut Milostný dopis klínovým písmem.

Cena Evropské unie za literaturu se uděluje od roku 2009. Jejím cílem je vyhledávat talentované autory a zajistit vydání jejich děl v zahraničí, aby se dostala k širšímu publiku. To by podle představ Evropské komise mělo přispět k obohacení evropských kultur a k většímu pochopení mezi národy. Zatím bylo přeloženo 56 z 59 vítězných knih, každá v průměru do tří až čtyř jazyků.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy