Spisovatel Jan Němec získal Cenu Evropské unie za literaturu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2014 14:01
Jan Němec získal cenu za román Dějiny světla, beletrizovaný životopis fotografa Františka Drtikola.
Jan Němec.
Jan Němec. | Foto: Host Brno

Frankfurt nad Mohanem / Berlín - Letošní Cenu Evropské unie za literaturu získal český spisovatel Jan Němec za román Dějiny světla. Na Frankfurtském knižním veletrhu oznámila eurokomisařka Andrulla Vassiliuová. Ocenění spojené s odměnou 5000 eur (137 tisíc korun) je určené mladým evropským autorům a má jim pomoci prosadit se na mezinárodní scéně.

"Každou cenu je lepší dostat než nedostat," řekl v nadsázce Němec. Dodal ale, že mezinárodní ocenění jsou důležitá zejména pro autory píšící v jazycích tak malých zemí, jako je Česko - s relativně malým okruhem čtenářů. Česká literatura se k zahraničním čtenářům dostává jen díky překladům, které jsou vždy pro nakladatele další investicí. Evropská cena ale právě takovou cestu pomáhá otevírat. "Díky předchozím oceněním knihy je už rozjednáno asi pět překladů, nejdále je asi jednání v Polsku, uvažuje se o angličtině a právě jsme v Madridu, kde jednáme o překladu do španělštiny," řekl Němec.

Kromě Němce získalo ocenění dalších dvanáct evropských spisovatelů z Albánie, Británie, Bulharska, Černé Hory, Islandu, Lotyšska, Lichtenštejnska, Malty, Nizozemska, Řecka, Srbska a Turecka. Vítězové převezmou cenu 18. listopadu v Bruselu.

Jan Němec: Dějiny světla.
Jan Němec: Dějiny světla. | Foto: Aktuálně.cz

"Držitelům Ceny Evropské unie za literaturu srdečně blahopřeji," uvedla Vassiliuová při zveřejnění jmen oceněných. "Cena je určena nejlepším novým či debutujícím autorům v Evropě bez ohledu na jejich zemi původu či jazyk, kterým píší. Cílem je představit nejlepší současnou evropskou literaturu, podpořit přeshraniční prodej knih a propagovat překlady, vydávání a čtení literatury z jiných zemí," doplnila.

Třiatřicetiletý Němec ocenění získal za beletrizovaný životopis Františka Drtikola Dějiny světla, který vyšel loni v říjnu. Za román už obdržel cenu Česká kniha 2014, byl také nominován na cenu Magnesia Litera za prózu. Němcova kniha také je mezi šesti díly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého.

Dosud jediným českým držitelem Ceny Evropské unie za literaturu byl Tomáš Zmeškal. Ocenění získal v roce 2011 za svůj knižní debut Milostný dopis klínovým písmem.

Cena Evropské unie za literaturu se uděluje od roku 2009. Jejím cílem je vyhledávat talentované autory a zajistit vydání jejich děl v zahraničí, aby se dostala k širšímu publiku. To by podle představ Evropské komise mělo přispět k obohacení evropských kultur a k většímu pochopení mezi národy. Zatím bylo přeloženo 56 z 59 vítězných knih, každá v průměru do tří až čtyř jazyků.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy