Škvoreckého cena zná šest finalistů. Rozhodne se v listopadu

ČTK ČTK
1. 10. 2014 13:08
Do finálového kola už podruhé postoupili Hakl i Hůlová. Doplní je Kahuda, Němec, Reiner a Tučková.
Kateřina Tučková vyhrála Škvoreckého cenu před dvěma lety.
Kateřina Tučková vyhrála Škvoreckého cenu před dvěma lety. | Foto: ČTK

Praha - Ze čtrnácti nominovaných na Cenu Josefa Škvoreckého postupuje do druhého kola šest finalistů. Jsou mezi nimi i vítězové minulých ročníků Petra Hůlová a Emil Hakl.

"O skleněnou trofej osmého ročníku soutěže za nejlepší prózu vydanou v uplynulém roce budou dále bojovat Lucie Tučková, Václav Kahuda, Jan Němec a Martin Reiner," řekla zástupkyně pořadatelů Petra Batók. Vítěze porota vybere v listopadu.

Šest adeptů na Cenu Josefa Škvoreckého

cena josefa škvoreckého 2013
  • Emil Hakl, Hovězí kostky (Argo)
  • Petra Hůlová, Macocha (Tosrt)
  • Václav Kahuda, Vítr, tma, přítomnost (Druhé město)
  • Jan Němec, Dějiny světla (Host)
  • Martin Reiner, Básník (Torst)
  • Lucie Tučková, Petrkov 13 (Paseka)

Hakl i Hůlová cenu získali v minulých ročnících, oba se tím pádem stali porotci, o osudu svých letošních nominací ale rozhodovat nebudou. Hůlová se vzdala členství již v loňském roce a Hakl zase nyní nebude moci podle pravidel hlasovat.

Povídky, romány i beletrizovaný životopis

Emil Hakl má letos nominaci za svou knížku povídek Hovězí kostky (Argo), Petra Hůlová za novelu Macocha (Torst). Kahuda má v soutěži svůj rozsáhlý román Vítr, tma, přítomnost (Druhé město), Jan Němec beletrizovaný životopis Františka Drtikola s názvem Dějiny světla (Host), Reiner román o Ivanu Blatném nazvaný Básník (Torst) a Lucie Tučková knihu o básnířce Suzanne Renaudové Petrkov 13 (Paseka).

Literární Cena Josefa Škvoreckého si klade za cíl ocenit a podpořit nejlepší české spisovatele. Součástí hlavní ceny je i finanční odměna.

Získání Škvoreckého ceny je prestižní nejen pro oceněné spisovatele ale i jejich nakladatelé. Nejúspěšnějšími nakladatelstvími jsou Torst (Hůlová, Zmeškal) a Host (Tučková, Katalpa).

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Za dobu své existence vydala 35 publikací, navíc vydává občasník či ročenku Danny. Společnost připravila bibliografii Josefa Škvoreckého a podílela se na jejím novém vydání. Spolupracuje také na vydávání Spisů Josefa Škvoreckého.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy