Sedláčková napsala knihu o lásce, nechává v ní stopovat milence i Kunderu

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
14. 10. 2021 18:46
Nejlepší pasáže v nové knize režisérky Andrey Sedláčkové nazvané Téměř nesmrtelná láska jsou ty věnované Milanu Kunderovi. Česká filmařka, která žije napůl v Praze a Paříži, nachází paralely mezi životem slavného spisovatele a své hrdinky Martiny. Ta se autorce v mnoha ohledech podobá.
Režisérka Andrea Sedláčková svůj román představila ve čtvrtek v pražské Knihovně Václava Havla.
Režisérka Andrea Sedláčková svůj román představila ve čtvrtek v pražské Knihovně Václava Havla. | Foto: ČTK

Kunderovskou látku připravovala čtyřiapadesátiletá Sedláčková pro film, ze kterého před pár lety sešlo. Nasbírala velké množství materiálu a třicetistránkový scénář nakonec rozpustila v próze, kterou na dnešní Velký knižní čtvrtek vydalo nakladatelství Prostor.

Scenáristka Martina objíždí místa, kde se spisovatel pohyboval a která se objevují v jeho románech. Chystá hraný dokument, pro nějž si s velkým důvtipem domýšlí, jaké scény nebo dialogy v románech se Kunderovi skutečně mohly přihodit.

Jako „druhá kamera“ slouží informace, jež scenáristka pilně vyzobává z dalších pramenů. Cituje pamětníky, například publikované vzpomínky Jana Vladislava, který v 70. letech minulého století komentoval Kunderovu sbírku poezie z roku 1953. Podle něj byly básně, označované za průbojné a odvážné, kýčovité.

Z jednoho zápisku z deníků režiséra Pavla Juráčka vytvořila scenáristka scénu ze stranické schůze. Filmař se na ní potkává s Kunderou, který vystupuje protřele. Bokem přiznává, že sem přišel, a občas dokonce zvedne ruku a pronese nějakou poznámku k diskusi, jen aby měl od režimu pokoj. Proti nudě schůzování má jednu fintu: „To je jediná radost, která dnes člověku zbyla: že se může jít během schůze několikrát vych*at,“ říká.

Jedním z hlavních zdrojů o Kunderově soukromí jsou spisy komunistické Státní bezpečnosti, zahrnující i odposlechy spisovatelovy domácnosti.

Jako alibi k zaplašení pochybností, jestli je správné mohutně čerpat z fízláckého zdroje, autorka cituje samotného Kunderu. Ten o policejních štěnicích ví a jejich existence spisovatelův chytrý mozek opájí trochu zvrácenou představou, že přepisy odposlechů jednou poslouží, možná spolehlivěji než romány, k jeho nesmrtelnosti.

Režisérka Andrea Sedláčková.
Režisérka Andrea Sedláčková. | Foto: Libor Fojtík

To byla také jedna z premis zamýšleného filmu o Kunderovi: ukázat na jeho životopisu, že romanopisec celý život usiluje o nesmrtelnost. Podle ní pojmenoval jeden ze svých románů, který zase Sedláčková parafrázuje názvem toho svého.

Jenomže v Téměř nesmrtelné lásce nakonec vyvstává jiné osudové téma: nevěra, mužská nestálost a utrpení zamilovaných žen.

Je to dobrý nápad, že by hrdinka nacházela paralely mezi záletným spisovatelem, o němž píše scénář a který jistě některé zkušenosti přenáší do románů, a vlastním osudem. Zaujaté líčení milostného vztahu, a především jeho agonického rozpadu, však nakonec převálcuje žánrové vymezení a kniha s ambicí románu se utápí ve vodách bulváru.

Hrdinku Martinu zaujme historik Tomáš, který pro Českou televizi připravuje populární cestopisné pořady. Brzy se stane jejím milencem, pro kterého bez váhání a bez ohledu na děti podstoupí pařížský rozvod. „Ve Francii je autofikce módní záležitost, že?“ ptá se Tomáš a na začátku knihy je to významná poznámka.

Autofikce je v podání Sedláčkové žánr, který unese hory intimních detailů ze života „postav“, o nichž se zasvěcení mohou dohadovat, co všechno může být pravda. Nezasvěceným zbývá jen s úžasem sledovat ten sešup, proměnu sebevědomé úspěšné ženy v žárlivou fúrii a nakonec trosku, která se nechává ničit nekonečným lhářem a erotomanem. A hlavně proměnu svěží vrstevnaté prózy v jednokolejní proud banálního líčení.

Obal knihy Téměř nesmrtelná láska.
Obal knihy Téměř nesmrtelná láska. | Foto: Prostor

Martina si uvědomuje, že má blízko nejen ke Kunderově podváděné ženě, ale snad ještě blíž k fízlům, kteří spisovatele sledovali před jeho odchodem do Francie. Nejprve z nevinné zvědavosti, později se stále zavilejší a nedůstojnou žárlivostí pátrá na internetu a objevuje další a další Tomášovy milenky.

Ve světle jeho viny protagonistka ztrácí zábrany a šmejdí mu v počítači i mobilu. Nakonec přijde na aplikaci, která jí pomáhá nevěrného milence neustále sledovat. Každý další objev jeho nevěry a lží jako by slídění obhajoval.

Únavné popisování rozchodů a naivních nadějí je k nevydržení a možná nejeden čtenář v poslední třetině knihu prostě odloží, podobně jako Martinu opustil triumvirát nejbližších kamarádek, jimž se její neustálé lamentace zprotivily. Ovšem někdo jistě vydrží číst do konce kvůli kunderovským mezihrám a také aby se dozvěděl, jestli se hrdince přece jen podaří znovu získat sebeúctu.

Kniha

Andrea Sedláčková: Téměř nesmrtelná láska
Nakladatelství Prostor 2021, 464 stran, 397 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy