Rowlingová vydala druhou detektivku, britská kritika jásá

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 19. 6. 2014 12:37
Detektivka The Silkworm vyšla ve Velké Británii, v češtině se dostane do knihkupectví na začátku roku 2015, opět v překladu Ladislava Šenkyříka.
J. K. Rowling, autorka ságy o Harrym Potterovi, přesedlala na detektivní romány.
J. K. Rowling, autorka ságy o Harrym Potterovi, přesedlala na detektivní romány. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Na pulty britských knihkupectví právě dorazila očekávaná novinka - další kniha od J. K. Rowling, která nyní čtenářům servíruje druhý díl detektivní série zahájené loni románem Volání kukačky.

Rowlingová sérii začala psát anonymně pod pseudonymem Robert Galbraith a pozitivní ohlasy na "prvotinu" začaly přicházet ještě předtím, než se její identita prozradila. Velmi vlídné přijetí čeká i knihu The Silkworm, kterou ještě před vydáním stačila pochválit řada britských recenzentů.

Krimiromány Roberta Galbraitha spojuje hlavní postava soukromého detektiva, válečného veterána z Afghánistánu Cormorana Strikea. Tentokrát na jeho nové osudy čekají statisíce čtenářů a novinka má předem prakticky vydlážděnou cestu do seznamu bestsellerů.

Vstřícnému přijetí nejspíš pomohou i vesměs pochvalné recenze. Například deník The Daily Telegraph románu udělil maximální počet pěti hvězdiček a označil jej za knihu, kterou čtenář zhltne jedním dechem.

Vyšla druhá detektivka J. K. Rowling pod pseudonymem Robert Galbraith.
Vyšla druhá detektivka J. K. Rowling pod pseudonymem Robert Galbraith. | Foto: Aktuálně.cz

"Vypravěčský talent Rowlingové a vnímavost k zákonitostem žánru dělají z nové knihy o Cormoranu Strikeovi neodolatelné čtení," přidala se ke chvalozpěvům recenzentka deníku The Guardian Val McDermid.

Podobně to vidí i list The Independent, podle nějž je příběh "umnou aktualizací klasického scénáře s navenek neuspořádaným, ale geniálním soukromým detektivem" a je stejně neodolatelný jako Volání kukačky.

Zatímco v první Galbraithově knize Strike řešil smrt slavné modelky Luly Landryové a pronikal do světa bohatých mužů a krásných žen, nyní se bude muset zorientovat v prostředí literární smetánky. Bude totiž vyšetřovat zmizení slavného spisovatele, který ve svém románu dost nelichotivě vykreslil skutečné osoby.

Detektivku The Silkworm (Housenka bource morušového) vydá v češtině nakladatelství Plus na začátku roku 2015, opět v překladu Ladislava Šenkyříka. Také v Česku se nejspíš stane bestsellerem, tedy pokud napodobí úspěch první knihy série. Volání kukačky si letos na jaře jen za první dva týdny koupilo přes 10 tisíc čtenářů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy