Rowlingová napíše více detektivek než knih o Harry Potterovi

ČTK ČTK
22. 7. 2014 8:13
Britská spisovatelka vydává nové knihy pod pseudonymem Robert Galbraith, v současnosti pracuje na třetí detektivce.
J. K. Rowling.
J. K. Rowling. | Foto: ČTK

Londýn - Britská spisovatelka J. K. Rowlingová plánuje napsat víc detektivních románů, vydávaných pod pseudonymem Robert Galbraith, než kolik vytvořila knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi. Uvedl to zpravodajský server BBC News.

Autorka prohlásila, že její plány týkající se tvorby pod pseudonymem Galbraith jsou "časově neohraničené" a detektivních románů bude víc než oněch sedm knih o Harry Potterovi, jež napsala.

Druhý krimiromán Rowlingové The Silkworm vyšel v Británii v červnu a spisovatelka prozradila, že již má z poloviny napsanou třetí detektivku.

Svou detektivní sérii zahájila Rowlingová loni románem Volání kukačky a zatím mají její díla pozitivní ohlas.

Knihy spojuje postava soukromého detektiva

Krimiromány Roberta Galbraitha spojuje hlavní postava soukromého detektiva, válečného veterána z Afghánistánu Cormorana Strikea.

Zatímco v první Galbraithově knize Strike řešil smrt slavné modelky Luly Landryové a pronikal do světa bohatých mužů a krásných žen, v druhé vyšetřuje zmizení slavného spisovatele, který ve svém románu dost nelichotivě vykreslil skutečné osoby.

V češtině vydá detektivku The Silkworm nakladatelství Plus na začátku roku 2015, opět v překladu Ladislava Šenkyříka.

"Další kniha bude ale docela jiná. Čtenáři se dozvědí trochu víc o tom, co se děje s lidmi poté, co opustí armádu," řekla Rowlingová v nejnovějším rozhovoru.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Netanjahu uvítal, že Česko a další státy podpořily Izrael u mezinárodního soudu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům. Informovala o tom agentura Reuters.

Česká republika předala ICC ve čtvrtek právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele na Palestincích. Obdobně podle Reuters postupovaly také Brazílie, Maďarsko, Rakousko, Německo a Austrálie.

Česko v dopise soudu podepsaném šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže ve věci rozhodovat.

Soud má brzy rozhodnout o svém oprávnění vyšetřovat, zda Izrael spáchal válečné zločiny proti Palestincům na jejich území - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy