Román, kterému dala nový rozměr pandemie. Vyšla dystopie o zdravotnické diktatuře

Tereza Semotamová Tereza Semotamová
23. 5. 2022 11:48
Juli Zeh patří k nejvýznamnějším německým spisovatelkám. Každá její kniha je událostí, která otevírá širší společenskou diskusi. K českým čtenářům se teď se zpožděním 13 let dostal její román Ve jménu metody, jejž lze po pandemii číst úplně nově.
Román vznikl podle divadelní hry Juli Zeh, jíž předloni nastudoval berlínský Deutsches Theater v režii Roberta Lehnigera. Na snímku z ní je herečka Laura Eichtenová.
Román vznikl podle divadelní hry Juli Zeh, jíž předloni nastudoval berlínský Deutsches Theater v režii Roberta Lehnigera. Na snímku z ní je herečka Laura Eichtenová. | Foto: Arno Declair

Kniha, kterou v překladu Michaela Půčka vydalo Argo, vznikla z divadelní hry. Juli Zeh ji napsala na zadání, jež znělo: středověk. Hrdinkou prozaického textu, z velké části popisujícího soudní řízení, je Mia. Její bratr Moritz byl usvědčen z vraždy, avšak Mia věří, že je nevinný. To se snaží dokázat u dalšího soudu, ovšem už na vlastní pěst, protože on ze zoufalství spáchal sebevraždu.

Ocitáme se v zemi, kde vládne zdravotnická diktatura zajímající se pouze o zdraví člověka. Každý má v sobě čip a skrze něj se systém zvaný Metoda dozvídá, co dotyčný jedl nebo zda sportoval. Mia byla jakožto přírodovědkyně zastánkyní systému, v průběhu románu ale sledujeme její postupnou radikalizaci.

Autorka románu Juli Zeh.
Autorka románu Juli Zeh. | Foto: ČTK/DPA

Metoda je vskutku zvláštní státní zřízení, které vzniklo po 20. století, v knize vysmívaném jako příliš ideologickém. Hovoří se také o tom, že diktatura byla zavedena po epidemii. Dezinfekce se stává alfou i omegou života a některá místa jako les jsou z hygienických důvodů nepřístupná.

Dle stoupenců režimu je Metoda apolitická. Stojí na používání takzvaného zdravého rozumu a tvrdí, že usiluje o blahobyt. Všude kolem poletují obrovská množství dat, u kterých se neví, co se s nimi bude dít a zda proti občanům nemohou být zneužita.

Ze soudu se stává hon na čarodějnice, stoupenec Metody Heinrich Kramer jej využívá k posílení režimu za využití všech prostředků, včetně lži a manipulace. Vidíme tedy, že systém je založený na strachu a osamělosti. Dokonce i láska a partnerství jsou řízeny shora, lze si podat žádost a získat imunologicky vhodného partnera, neboť láska se stala "produktem imunologických optimalizačních postupů".

Přinejhorším se dá využít strojů. V knize tak vystupuje postava nazvaná imaginární milenka, kterou po sobě zanechal Miin bratr Moritz. Hrdinka si ji vzala k sobě a milenka teď věrně hlásá Moritzovy názory.

Próza nezapře původní dramatickou strukturu, což vůbec není na škodu. Vypointované situace a rafinované vyústění soudního jednání i samotného příběhu se nesluší prozrazovat, každopádně ale čteme text, jehož zápletka je promyšlená a každá situace má svůj smysl.

Sedmačtyřicetiletá Juli Zeh byla za tento román nominovaná na Cenu Kurda Lasswitze, udělovanou význačným sci-fi dílům. Odmítla to s tím, že žádné sci-fi nenapsala. Jako by naznačovala, že dystopii žijeme, aniž si to uvědomujeme.

Autorka se veřejně často vyjadřuje na téma ztráty osobní svobody, jako vystudovaná právnička podala žalobu proti zavedení biometrických pasů.

Kniha se dotýká mnoha současných témat a po více než dvouleté pandemii koronaviru ji dnes rozhodně čteme jinak, než když roku 2009 poprvé vyšla německy. Vzhledem k tomu, nakolik je mnohovrstevnatá a rafinovaně koncipovaná, ji lze interpretovat více způsoby.

Obal knihy Ve jménu Metody.
Obal knihy Ve jménu Metody. | Foto: Nakladatelství Argo

Někteří ji vnímají jako bibli antivaxerského hnutí. Sama Juli Zeh k takzvaným Querdenkerům nepatří, kritizovala však povinné očkování i přísná pandemická opatření. Její zásadou bývá vždy obezřetnost vůči novým zákonům spojeným s omezováním svobody jednotlivce, a to v duchu německé ústavy, kterou ctí nadevše. Ostatně již několik let je dobrovolnickou soudkyní braniborského Ústavního soudu.

Před dvěma lety Juli Zeh německy vydala knihu shromažďující otázky, které jí od vydání Ve jménu metody zaslali čtenáři. Prozrazuje, jak nad těmito tématy přemýšlí. Ke zdraví jakožto vrcholu štěstí společnosti se vyjadřuje takto: "Společnost, která prohlásí zdraví za princip úspěšnosti a na nemoc nazírá jako na formu selhání, se mi jeví na nejlepší cestě stát se nehumánní a nesolidární."

Kdo hledá nečekaně současný román k pandemii, Ve jménu metody mu v tomto ohledu může dobře posloužit.

Kniha

Juli Zeh: Ve jménu Metody
(Přeložil Michael Půček)
Nakladatelství Argo 2021, 298 korun, 196 stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy