Recenze: Zavraždění Margaret Thatcherové vypráví o patech nezamýšlených vztahů

Boris Hokr Boris Hokr
3. 4. 2016 7:15
Zavraždění Margaret Thatcherové a jiné povídky je souborem vybroušených literárních klenotů a důkazem, že dílo Hilary Mantelové je z těch, které stále stojí za podrobnější prozkoumání
Hilary Mantelová
Hilary Mantelová | Foto: ČTK

Hilary Mantelová se u nás prosadila díky prvním dvěma dílům trilogie o Thomasi Cromwellovi, prvním ministru krále Jindřicha VIII. (ano, toho s těmi ženami a anglikánskou církví). Jak za Wolf Hall, tak za Předveďte mrtvé získala Bookerovu cenu – stala se tak nejen první ženou, která získala toto prestižní ocenění dvakrát, ale především to bylo poprvé, kdy cenu získal pokračování již oceněného titulu.

Hilary Mantelová, Zavraždění Margaret Thatcherové a jiné povídky
Hilary Mantelová, Zavraždění Margaret Thatcherové a jiné povídky | Foto: Argo

Právě tato oceňovaná – a čtenáři i vřele přijímaná díla – otevřela Mantelové cestu do českých knihkupectví. Ovšem nejedná se jen o autorku historických románů. Chystané završení cromwellovské trilogie bude už jejím dvanáctým románem. V českém překladu zatím vyšel pouze román Za temnotou, který spadá do vlny moderních variací na anglické rodinné stříbro mezi žánry – duchařské historky.

Povídková sbírka Zavraždění Margaret Thathcerové a jiné povídky potěší spíše ty, kteří ocenili propojení duchařských motivů s psychologickým a sociálním románem přelomu tisíciletí, než čtenáře unesené ponorem do jedné z nejslavnějších epoch anglické historie.

Sebrané povídky (u nichž anotace i obsah úsměvně trvají na počtu deseti – ni devíti, rozhodně pak ne jedenácti...), většinou vznikly po roce 2000 a nesahají do historie dál než do osmdesátých let minulého století. A oproti epickým tudorovským románům působí spíše jako žánrové obrázky, soustředěné na několik málo scén a výjevů uvízlých v čase. Ovšem obrázky neskonale působivé.

Nesnesitelná zdvořilost náhodných vztahů

Nejvýraznějším pojítkem předkládaných povídek je motiv krátkého, více či méně intenzivního vztahu, který naváže ženská hrdinka v podstatě náhodou, pod vlivem okolností či náhody. A pod slovem „vztah“ se zde rozhodně nemyslí ten romantický – jde prostě o označení snahy najít způsob koexistence s druhou, do té doby často zcela neznámou osobou.

Pravidla hry nastolí hned první příběh – na osobních zkušenostech Mantelové založené Promiňte, že ruším.

Jeho vypravěčka vzpomíná na základě deníkových záznamů na dobu, kterou strávila v Saudské Arábii, kde pracoval její manžel. Uzavřena v rezidenci se musí vypořádat s neviditelností, kterou jí místní muži vzdávají zvláštní čest coby manželce někoho cizího, i neustálou atmosférou obav, že je člověk pod dozorem a každý jeho čin a pohyb jsou okamžitě vystaveny soudu tradicí a předsudků. Rutinu, ozvláštněnou jen poslechem absurdních frází z učebnice arabštiny, naruší pákistánský obchodník, který si jednoho dne potřebuje nutně zavolat a následně začne jednostranně budovat osvícené „nejlepší“ přátelství.

Na několika málo stránkách se Mantelová od výchozí situace odráží a vykreslí působivou studii ženy uvězněné nejen v cizí kultuře, ale i v té vlastní – vrozená i naučená zdvořilost jí brání rázně ukončit Pákistáncovy návštěvy. Až kafkovské vyznění v podstatě banální historky ještě podtrhuje pravidelné užívání prášků a dusná atmosféra saudských bytů, za jejichž hranicemi jako kdyby žádný svět neexistoval.

Soustředěný výkon Paní vypravěčky

V některých jiných případech je motiv náhodného setkání a jeho následků použit na pozadí až hororového syžetu (Zimní dovolená), jindy zase ve výsostně sarkastickém tónu. To je případ především titulní povídky. V té Mantelová zpracovala vlastní přiznanou fantazii, že v roce 1983 zavraždila tehdejší předsedkyni vlády (dočkala se za to absurdní reakce od zastánců Thactherové).

V povídce se do vypravěččina bytu dostane vrah spojený s IRA, mylně považovaný za instalatéra, a připravuje se na atentát. Mantelová, která se v mládí považovala za socialistku, rozhodně k Thatcherové nechová sympatie, jak dokládá řada šlehů, které si vypravěčka s neznámým vrahem vyměňují, ale příběh samotný se rozhodně nesnaží lacině šokovat politickým tématem.

Podobně jako v dalších povídkách, i zde Mantelová buduje skvělé dialogy, plné opatrné, vzhledem k situaci až nepříčetné zdvořilosti a plné trefných postřehů. Ovšem boduje i nápaditými popisy, pracujícími se silnými obrazy a jakýmsi šibeničním humorem (podobně jako když v úvodní povídce čteme: „Na žárovkách se v jedno kuse smažili hmyzí oportunisti.“)

Onen humor poslední instance ostatně prochází povídkami jako červená niť, stejně jako neustálá hrozba smrti či náhlého děsivého zvratu osudu. Závěrečný Kurz angličtiny díky tomu vypadá jako vyřazený námět z Lásky nebeské – ovšem v režii Davida Finchera. V jiných povídkách se pak stírá hranice mezi realitou a surreálnou delirickou noční můrou. V Srdce nevaruje se anorektička ztrácí před očima – a jen možná se jedná o metaforu vynechávání tělesných funkcí...

V Konečné vypravěčka zahlédne ve vlaku svého mrtvého otce – a bere jako naprosto samozřejmé, že mrtví lidí cestují za svými nejasnými cíli, stejně jako za nimi cestují, po jiných tratích a v jiných vagonech, ti živí...

Motivy a zápletky populárních žánrů se proplétají s částečně autobiografickými texty stejně jako s povídkami zkoumajícími sociální napětí a traumata skrývající se pod fasádou britské zdvořilosti. Pokaždé však Mantelová rozehraje, a především dohraje, vše potřebné na minimálním prostoru.

Její styl je soustředěný, a i když nedrží čtenáře za ručičku dopřeje mu některé příběhy završit dle vlastního uvážení, nikdy nenechává volné konce a neutíká se k nedořečenosti, té berličce vypravěčů, kterým se příběh vymkl z pod kontroly.

Zavraždění Margaret Thatcherové a jiné povídky je souborem vybroušených literárních klenotů a důkazem, že dílo Hilary Mantelové je z těch, které stále stojí za podrobnější prozkoumání.

Hilary Mantelová, Zavraždění Margaret Thatcherové a jiné povídky, př. Michaela Marková, Argo, Praha 2016, s. 176.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy