Recenze: Viewegh ztratil lehkost a nadhled. Biomanžel je víc terapií než literaturou

Lucie Zelinková
2. 11. 2015 7:00
Když letos na jaře vydal nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh povídkovou sbírku Zpátky ve hře, avizoval, že jde o jeho jakousi přípravu na román po prožití klinické smrti v důsledku prasklé aorty. Biomanžel ale postrádá lehkost, přirozenost i nadsázku. Cynismus a vtip ze sebe Viewegh páčí násilím.
Michal Viewegh
Michal Viewegh | Foto: ČTK

RecenzeMichal Viewegh se v Biomanželovi vrací již potřetí ke svým zdravotním událostem a znovu oživuje literární postavu nevěrného, bezcitného a povrchního spisovatele.

Zajímavé je, s jakou samozřejmostí Viewegh předpokládá, že čtenář je pečlivě seznámen s jeho životním osudem, nemocí i jejími následky. Jako by to odráželo uvažování hlavního hrdiny, "literární celebrity", kterou každý zná a jež je nemilosrdně kritizována vypravěčkou příběhu. 

Michal Viewegh - Biomanžel
Michal Viewegh - Biomanžel | Foto: Druhé město

Předchozí titul zasel naději, že Viewegh je opravdu zpátky ve hře. Zanechal teskného sebezpytu a ukňouranosti, se kterou se veřejně prezentuje, a vystupoval jako sebevědomý a vyrovnaný autor s jasným tvůrčím cílem a ambicí vrátit se na vrchol své literární tvorby.

Další kniha na stejné téma však napovídá, že autor dosti možná nebude schopen odpoutat se od bytostného lpění na autobiografických námětech. To mu sice bylo vlastní po celou dobu tvorby, nicméně třetí prozaické zpracování vlastní choroby a následné rekonvalescence, tematizování pocitů marnosti, ztráty paměti, proměny rodinných a milostných vztahů se zdá být více než dostatečným varováním. Čtvrtou porci by už ani věrný Vieweghův čtenář nemusel ustát.

Vieweghovy knihy zdobil sebeironický smysl pro humor, schopnost bavit svými příběhy masy. Omíláním zdravotních problémů, sebelítostí a obměňováním příběhů o muži, kterému praskla aorta, ale cílit na stejné publikum dlouhodobě nemůže.

Viewegh ve vyprávění tlačí na pilu, snaží se čerpat sem tam nějaký humor ze svého dřívějšího psaní, avšak celek postrádá lehkost, přirozenost, nadsázku, jeho někdejší okouzlující autorské sebevědomí.

Zdá se, že přílišné nároky na sebe při psaní nekladl. Příběh staví v kulisách z předchozí Biomanželky. Opět tu vidíme machistického Mojmíra, křehkou a jím ničenou Hedviku a pomocnou dulu. Vše se znovu odehrává ve stejném domě, ve světě povrchní slávy a bohatství známého spisovatele. I Biomanžela vypráví dula, žena, kterou si Hedvika vybrala jako svou druhou matku. I zde je příběh vyprávěn z úst ženy, která Mojmíra nenávidí, opovrhuje jím a přeje mu smrt.

Vedle drobné kritiky povrchnosti pražské zlaté mládeže kniha nepřináší mnoho nového. Je méně utrápená než první z trojice knih "poté", výrazně však postrádá lehkost a nadhled, které se autorovi poměrně úspěšně podařilo vmísit do předchozí povídkové sbírky.

Snahu o cynismus a vtip ze sebe Viewegh páčí násilím. Biomanžel je tak ve výsledku spíše průměrným navázáním na předchozí příběh, silně ovlivněný Vieweghovým životem. Nic víc.

Hodnocení: 55 %

Biomanžel, Michal Viewegh, 2015, vydalo Druhé město.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 40 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy