Recenze: Skvostný román o velrybářství se klaní Melvillovi, líčí boj o přežití na drsném severu

Ladislav Nagy Ladislav Nagy
10. 1. 2018 9:33
Severní vody jsou kruté. Parafrází oblíbené písně by snad šlo charakterizovat historický román britského spisovatele Iana McGuirea zvaný Severní vody. Předloni zaznamenal úspěch v anglicky mluvícím světě, byl v širším výběru na Man Bookerovu cenu a nyní jej ve výtečném českém překladu Petry Johany Poncarové vydalo nakladatelství Host.
Spisovatel Ian McGuire se narodil roku 1964, dosud publikoval jen satiru Incredible Bodies.
Spisovatel Ian McGuire se narodil roku 1964, dosud publikoval jen satiru Incredible Bodies. | Foto: Paul Wolfgang Webster, Paul Wolfgang

Severní vody nejenže jsou kruté, bezohledné a děsivé, také přitahují podobné lidi.

Jejich autor Ian McGuire pochází z města Hull na východním pobřeží Anglie, které bývalo jedním z center velrybářského byznysu. Kniha se odehrává v devatenáctém století, kdy toto podnikání pomalu začalo uvadat - počty kytovců v severních vodách klesaly, rybí tuk nahrazovaly ropné produkty.

Právě tato doba nejlépe odhaluje viktoriánskou epochu coby věk paradoxu. Na jedné straně obrovský rozmach britského impéria, na straně druhé povstání v jeho tehdejší kolonii Indii.

Na straně jedné výdobytky vědy a průmyslu, na straně druhé obrovská bída, krutost a utrpení. Paradoxů by se dalo najít víc, McGuire si jich vybral pár a v románu je chytře nasvěcuje.

Vypráví o skupince zoufalců a desperátů, kteří na sever vyrážejí na lodi ironicky pojmenované Dobrovolník. Dobrovolně na její palubě ale není nikdo. Někteří přišli kvůli penězům, další prchají před spravedlností, jiní před vlastní minulostí.

Příběh o přežití, ve kterém se nehledí na ideály

Po několika stránkách je nasnadě, že podstatné budou zejména dvě postavy. S násilníkem Draxem se setkáváme v úchvatně napsaném úvodu. Hned tato krátká pasáž přesvědčivě ukáže, proč je Drax později charakterizován jako děsivá nicota, do níž mohou ostatní spadnout a navždy zmizet.

Druhým protagonistou je irský lékař Sumner. Vrací se z Indie, kde coby armádní felčar zažil krvavé povstání, a na lodi chce údajně přečkat dobu, než se vyřeší soudní pře ohledně jeho dědictví. Sumnerovi to samozřejmě nikdo nevěří.

Tyto dva a pár dalších si najme cynický právník, který si dobře uvědomuje, že doba velrybářství končí. Jeho zjevná protřelost i to, že loď svěřil kapitánovi s pochybnou pověstí Brownleemu, který už na severu jedno plavidlo ztratil, čtenáři naznačuje, že cílem výpravy bude něco jiného než lov velryb.

Ostatně kapitánovi se ani v Hullu nedaří sehnat celou posádku. Loď vyráží na sever jen s pár muži a zbytek doplní v přístavu Lerwick počasím zocelenými Shetlanďany z nejsevernějšího území Skotska.

Že se loď neplaví na sever, ale rovnou do pekel, je nasnadě, jakmile na palubě dojde k první vraždě. Lov velryb i tuleňů sice probíhá dle plánu, ovšem věci nabírají dramatický spád a spisovatel rozehrává poutavý, místy dobrodružný příběh o přežití a boji člověka s indiferentní, děsivou krajinou severu.

V tom souboji není místo pro ohledy, soucit ani ideály. Tváří v tvář mocné přírodě jsou lidé nuceni brát život tak, jak přichází. I proto z příběhu komicky a především nepatřičně trčí postava křesťanského kněze, který se zde mihne.

Jinak ale McGuireova próza v mnoha ohledech vyniká. Předně je dokonale vyrešeršovaná a působivá, dle všeho i historicky věrně zachycuje drsný svět velrybaření. Lov kytovců byla záležitost nesmírně krutá, nebezpečná a špinavá. McGuire to vše líčí tak sugestivně, až jako by ze stránek knihy vzlínal odér různých tělních tekutin.

Ian McGuire: Severní vody

Severní vody

Vydalo nakladatelství Host, 2017
288 stran, 329 korun
Překlad: Petra Johana Poncarová

Druhou silnou stránkou románu je jazyk: neobyčejně drsný, místy hodně vulgární. O to víc je namístě ocenit český překlad, který dokonale zachovává výrazovou barvitost i expresivnost anglického originálu.

Každou knihu o velrybářství bude čtenář i kritik nutně srovnávat s Bílou velrybou, klasikou Hermana Melvilla z poloviny 19. století. A lze směle říct, že sugestivností výpovědi a opulentností vjemů se McGuire Melvillovi blíží. Bohužel ani jedna z jeho postav nedosahuje tragické velikosti kapitána Achaba.

Slabší je i stavba příběhu: tam, kde Melville dokázal vytěžit maximum z dobrodružné literatury a udržet příběh plynulý, McGuire si pomáhá triky v podobě až filmových střihů.

Srovnání s gigantem je ale možná až příliš kruté. Ze současné prózy Severní vody vynikají jako strhující historický román, který nevypovídá jen o krutých základech pyšné viktoriánské společnosti. Především kreslí znepokojující obraz lidského osamění.

O poměru Nečase a Nagyové jsem psal dřív než média, tato odvážná fikce se vyplnila, české politice a korupci jsem se věnoval ve dvou románech. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy