Recenze: Šabach objevuje Ameriku. Literární ambice ale nechal doma v Dejvicích

Petr Nagy
24. 11. 2015 10:23
Knižní novinka Petra Šabacha si neklade přílišné literární ambice a neskrývaně těží z autorových prověřených kvalit – vypravěčského nadání, práce s hovorovým jazykem, smyslu pro humor. Přesto nabízí příjemný čtenářský zážitek. Více v recenzi Petra Nagyho.
Petr Šabach
Petr Šabach | Foto: ČTK

RecenzePetra Šabacha není třeba českým čtenářům blíže představovat, a totéž víceméně platí o jeho osobitém autorském rukopisu. Vždyť kolik už toho bylo napsáno a řečeno o jeho zaujetí všedností, autobiografické motivice, nostalgickém ladění, hovorovém jazyce, laskavém humoru či zálibě v hospodské historce.

To je ovšem charakteristika velmi povšechná a podmíněná celou řadou výjimek. Přesto do značné míry vystihuje čtenářské očekávání, s jakým otevíráme každou další Šabachovu knihu – třeba čerstvou novinku s názvem A nakonec Vánoce.

Petr Šabach: A nakonec Vánoce
Petr Šabach: A nakonec Vánoce | Foto: Paseka

Útlá knížka čítající dvaasedmdesát stran vyšla ve spisovatelově kmenovém nakladatelství Paseka a člověku se při pohledu na ni vkrádá do mysli slovo "dárek". Což vzhledem k jejímu titulu, předvánočnímu datu vydání i autorově dedikaci (knihu věnuje svým vnoučatům a samotnému nakladatelství) nemusí být příliš od věci. Vánočně laděná obálka je pak dílem autorova staršího syna, grafického designéra Jana Šabacha, který žije s rodinou ve Spojených státech amerických – a právě do USA zasadil autor děj svého povídkového triptychu.

Povídky i Vánoce jsou stálicemi Šabachovy tvorby

Třebaže se stěžejním žánrem Petra Šabacha stala postupem času próza novelistického rozsahu, na krátké povídky, kterými ve druhé polovině 70. let začínal, nikdy nezanevřel. Ostatně i řada jeho delších textů je podávána formou sledu epizodických příběhů majících blízko k anekdotě nebo již zmíněné (hospodské) historce.

Šabachovy povídky také pravidelně vycházely v tematických sbornících vydávaných nakladatelstvím Listen (mj. ve vánočně laděných svazcích Šťastné a veselé 1, 2) a je tomu jen pár let, co autor přišel s novou knihou krátkých próz Škoda lásky (2009) a výborem starších i nových povídek S jedním uchem naveselo (2011).

A když už hovoříme o povídkách s vánoční tematikou – roku 2007 vyšla touto dobou v Pasece knížečka nazvaná Tři vánoční povídky, která však nabídla o poznání jiné texty než Šabachova čerstvá novinka, a sice nepříliš veselé, ba i tragické příběhy ze zimní Prahy, napsané k tomu v rozmezí dvaceti let. To příhody ze života malého Damiána, jeho rodiny a přátel, žijících v poklidném městě Northampton ve státě Massachusetts, se nesou v docela odlišném duchu.
Pravda, medvěd potulující se ulicemi vyvolá nemalé pozdvižení, jinak ale zachycené události ze života dětského hrdiny vzbuzují spíše nostalgický úsměv.

Přesto v Damiánově poutavém vyprávění občas zazní i vážnější tón, třeba když jsou děti skrze smrt bezvýznamného mravence konfrontovány s konečností všeho života na tomto světě. Ostatně hlavní hrdina si již od raného dětství nese svůj kříž v podobě zděděné hyperaktivity s poruchou pozornosti, jež se promítá do Damiánova chování i jeho vyprávění.

S citem pro dětský pohled na svět

Trojici přítomných textů – Pohřeb mravence známého pouze Bohu, Halloween, A nakonec Vánoce – nelze označit za plnohodnotné a svébytné povídky, spíše se jedná o řadu volně propojených epizod jediného příběhu s Damiánem coby hlavním hrdinou a současně vypravěčem. Právě věrohodnost líčení pojednávaných událostí z dětské perspektivy patří k největším kladům Šabachovy nové knihy a současně mezi charakteristické rysy jeho tvorby, stejně jako zkušené a účelné zacházení s hovorovým jazykem nebo vlídný humor.

Neméně realistické je i ztvárnění amerických reálií, k čemuž autorovi stačilo pár osobních jmen a místních názvů, několik anglických výrazů (nezapomenutelný je obraz učitelky s jejím "Definitely not!") a navrch motiv natolik tradiční jako Halloween.

Zdá se tedy, že Petra Šabacha to poslední dobou při psaní táhne pryč z oblíbených Dejvic. Už jeho letos vydaná novela Rothschildova flaška se zčásti odehrávala v Londýně, navíc o Anglii, kde krátce žil koncem 60. let, mluví spisovatel jako o své staré lásce. A blízko má i k Americe – nejenže sem jezdí za synem a vnoučaty, ale mezi jeho literární vzory patří kupříkladu Mark Twain, jehož Dobrodružství Toma Sawyera oslavuje nerozlučné chlapecké přátelství podobně jako příběh Damiána a jeho kamaráda Robinsona z knihy A nakonec Vánoce.

Příjemné šabachovské počtení pro svátky vánoční

Knižní novinka Petra Šabacha si neklade přílišné literární ambice a neskrývaně těží z autorových prověřených kvalit – vypravěčského nadání, práce s hovorovým jazykem, smyslu pro humor – a znalosti příslušných reálií. Jistý posun lze snad spatřovat v tom, že spisovatelovo oblíbené téma dětství a dospívání je tentokrát pojednáno způsobem zcela vylučujícím autobiografický rozměr (tedy ve smyslu odkazů na Šabachovo vlastní mládí, stranou ponechme míru vlivu jeho osobních zkušeností s americkými vnoučaty).

Přestože však kniha A nakonec Vánoce nepřináší z pohledu šabachovské poetiky mnoho nového a jednotlivé prózy by v konkurenci většiny autorových povídek obstály jen stěží, jako celek je přítomný svazek přírůstkem poměrně zdařilým. Minulý Šabachův "vánoční" titul z roku 2007 označovala nakladatelská anotace za skromné dílko vhodné k relaxaci pro mnohdy nepříliš klidné dny sváteční, což bylo s ohledem na kvalitu a neveselé ladění povídek tvrzení nepokrytě ironické.

O letošním Šabachově "dárku" to však můžeme prohlásit s vážnou tváří a nikterak mu neukřivdíme...

Petr Šabach: A nakonec Vánoce. Nakladatelství Paseka, Praha a Litomyšl, 2015, 72 stran.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy