Recenze: Šabach objevuje Ameriku. Literární ambice ale nechal doma v Dejvicích

Petr Nagy
24. 11. 2015 10:23
Knižní novinka Petra Šabacha si neklade přílišné literární ambice a neskrývaně těží z autorových prověřených kvalit – vypravěčského nadání, práce s hovorovým jazykem, smyslu pro humor. Přesto nabízí příjemný čtenářský zážitek. Více v recenzi Petra Nagyho.
Petr Šabach
Petr Šabach | Foto: ČTK

RecenzePetra Šabacha není třeba českým čtenářům blíže představovat, a totéž víceméně platí o jeho osobitém autorském rukopisu. Vždyť kolik už toho bylo napsáno a řečeno o jeho zaujetí všedností, autobiografické motivice, nostalgickém ladění, hovorovém jazyce, laskavém humoru či zálibě v hospodské historce.

To je ovšem charakteristika velmi povšechná a podmíněná celou řadou výjimek. Přesto do značné míry vystihuje čtenářské očekávání, s jakým otevíráme každou další Šabachovu knihu – třeba čerstvou novinku s názvem A nakonec Vánoce.

Petr Šabach: A nakonec Vánoce
Petr Šabach: A nakonec Vánoce | Foto: Paseka

Útlá knížka čítající dvaasedmdesát stran vyšla ve spisovatelově kmenovém nakladatelství Paseka a člověku se při pohledu na ni vkrádá do mysli slovo "dárek". Což vzhledem k jejímu titulu, předvánočnímu datu vydání i autorově dedikaci (knihu věnuje svým vnoučatům a samotnému nakladatelství) nemusí být příliš od věci. Vánočně laděná obálka je pak dílem autorova staršího syna, grafického designéra Jana Šabacha, který žije s rodinou ve Spojených státech amerických – a právě do USA zasadil autor děj svého povídkového triptychu.

Povídky i Vánoce jsou stálicemi Šabachovy tvorby

Třebaže se stěžejním žánrem Petra Šabacha stala postupem času próza novelistického rozsahu, na krátké povídky, kterými ve druhé polovině 70. let začínal, nikdy nezanevřel. Ostatně i řada jeho delších textů je podávána formou sledu epizodických příběhů majících blízko k anekdotě nebo již zmíněné (hospodské) historce.

Šabachovy povídky také pravidelně vycházely v tematických sbornících vydávaných nakladatelstvím Listen (mj. ve vánočně laděných svazcích Šťastné a veselé 1, 2) a je tomu jen pár let, co autor přišel s novou knihou krátkých próz Škoda lásky (2009) a výborem starších i nových povídek S jedním uchem naveselo (2011).

A když už hovoříme o povídkách s vánoční tematikou – roku 2007 vyšla touto dobou v Pasece knížečka nazvaná Tři vánoční povídky, která však nabídla o poznání jiné texty než Šabachova čerstvá novinka, a sice nepříliš veselé, ba i tragické příběhy ze zimní Prahy, napsané k tomu v rozmezí dvaceti let. To příhody ze života malého Damiána, jeho rodiny a přátel, žijících v poklidném městě Northampton ve státě Massachusetts, se nesou v docela odlišném duchu.
Pravda, medvěd potulující se ulicemi vyvolá nemalé pozdvižení, jinak ale zachycené události ze života dětského hrdiny vzbuzují spíše nostalgický úsměv.

Přesto v Damiánově poutavém vyprávění občas zazní i vážnější tón, třeba když jsou děti skrze smrt bezvýznamného mravence konfrontovány s konečností všeho života na tomto světě. Ostatně hlavní hrdina si již od raného dětství nese svůj kříž v podobě zděděné hyperaktivity s poruchou pozornosti, jež se promítá do Damiánova chování i jeho vyprávění.

S citem pro dětský pohled na svět

Trojici přítomných textů – Pohřeb mravence známého pouze Bohu, Halloween, A nakonec Vánoce – nelze označit za plnohodnotné a svébytné povídky, spíše se jedná o řadu volně propojených epizod jediného příběhu s Damiánem coby hlavním hrdinou a současně vypravěčem. Právě věrohodnost líčení pojednávaných událostí z dětské perspektivy patří k největším kladům Šabachovy nové knihy a současně mezi charakteristické rysy jeho tvorby, stejně jako zkušené a účelné zacházení s hovorovým jazykem nebo vlídný humor.

Neméně realistické je i ztvárnění amerických reálií, k čemuž autorovi stačilo pár osobních jmen a místních názvů, několik anglických výrazů (nezapomenutelný je obraz učitelky s jejím "Definitely not!") a navrch motiv natolik tradiční jako Halloween.

Zdá se tedy, že Petra Šabacha to poslední dobou při psaní táhne pryč z oblíbených Dejvic. Už jeho letos vydaná novela Rothschildova flaška se zčásti odehrávala v Londýně, navíc o Anglii, kde krátce žil koncem 60. let, mluví spisovatel jako o své staré lásce. A blízko má i k Americe – nejenže sem jezdí za synem a vnoučaty, ale mezi jeho literární vzory patří kupříkladu Mark Twain, jehož Dobrodružství Toma Sawyera oslavuje nerozlučné chlapecké přátelství podobně jako příběh Damiána a jeho kamaráda Robinsona z knihy A nakonec Vánoce.

Příjemné šabachovské počtení pro svátky vánoční

Knižní novinka Petra Šabacha si neklade přílišné literární ambice a neskrývaně těží z autorových prověřených kvalit – vypravěčského nadání, práce s hovorovým jazykem, smyslu pro humor – a znalosti příslušných reálií. Jistý posun lze snad spatřovat v tom, že spisovatelovo oblíbené téma dětství a dospívání je tentokrát pojednáno způsobem zcela vylučujícím autobiografický rozměr (tedy ve smyslu odkazů na Šabachovo vlastní mládí, stranou ponechme míru vlivu jeho osobních zkušeností s americkými vnoučaty).

Přestože však kniha A nakonec Vánoce nepřináší z pohledu šabachovské poetiky mnoho nového a jednotlivé prózy by v konkurenci většiny autorových povídek obstály jen stěží, jako celek je přítomný svazek přírůstkem poměrně zdařilým. Minulý Šabachův "vánoční" titul z roku 2007 označovala nakladatelská anotace za skromné dílko vhodné k relaxaci pro mnohdy nepříliš klidné dny sváteční, což bylo s ohledem na kvalitu a neveselé ladění povídek tvrzení nepokrytě ironické.

O letošním Šabachově "dárku" to však můžeme prohlásit s vážnou tváří a nikterak mu neukřivdíme...

Petr Šabach: A nakonec Vánoce. Nakladatelství Paseka, Praha a Litomyšl, 2015, 72 stran.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy