Recenze: Nový Haklův román nabízí šílené vědce i sex se strojem. Odvaz to ale není

Jarda Konáš
19. 12. 2016 10:46
Známý český prozaik začal sympaticky pokukovat novým směrem, ale stále trochu přešlapuje na místě. Jeho věrní čtenáři budou spokojení, i tak se dostaví při čtení románu Umina verze lítost z promarněné šance.
Emil Hakl
Emil Hakl | Foto: ČTK

Může naprosto banální situace odstartovat životní dobrodružství? Podle Emila Hakla ano. Hlavní hrdina si na začátku nového románu zabouchne dveře od bytu při vynášení koše a odstartuje tím řetězec situací, na jejichž konci je setkání s femme fatale, jaké není na světě rovno. Je totiž umělá a její stvořitelé ji svěří hlavnímu hrdinovi na zkoušku do péče.

Emil Hakl: Umina verze
Emil Hakl: Umina verze | Foto: ČTK

Začátek knihy pracující se sci-fi motivem má atmosféru i tempo. Spádu čtení hodně pomáhá členění na kratičké kapitoly prokládané ilustračními fotografiemi zachycujícími konkrétní scény. Čtenář Uminou verzí listuje svižně a pohodlně, nebude problém přečíst knihu za dva večery, klidně i za jeden.

Tempo bohužel ztrácí román uprostřed, kdy se hlavní hrdina zasvěcující ženu-stroj do všech krás lidského života vlastně zase jenom motá... ve svém vlastním fádním životě. Desítky stran se chodí na procházky, venčí pes, pracuje u počítače, popíjí alkohol nebo souloží. Je pravda, že erotické scény postavené na propojení muže a robotky jsou v české beletrii netradiční, a tudíž vděčný motiv, ale zbytek zdlouhavých pasáží utáhne pouze Haklův dobře známý vypravěčský styl a dialogy, které umí psát jako málokdo.

Obsahově je to už horší a román nabere znovu obrátky až ke konci, kdy se hrdinův příběh všedních dnů mění v na obálce avizované frankensteinovské drama.

Umina verze oproti výše vyřčenému není špatná kniha. Jen několik zajímavých motivů nedokázala propojit v dobře fungující celek. V jednu chvíli to vypadá, že se hrdina zapletl do lidské pavučiny děsivé jako v Rosemary má děťátko, o pár stránek dál zase idea velkého plánu, v němž každý z okolních tajnůstkářů hraje nějakou roli, nedává vůbec smysl.

Samotné postavy jsou však vymyšleny báječně, dvojice hrdinových protihráčů jsou groteskní figurky jak z pera jiného současného prozaika Miloše Urbana, tajemná Uma je od počátku fascinující bytost, se kterou by se chtěl po Praze procházet každý bez rozdílu věku i pohlaví.

Emil Hakl napsal příběh, který skončil na půli cesty. Obsahuje svěží netradiční téma, které brzdí limity životní rutiny a okoukaného prostředí. Právě tu rutinu a zacyklenost umí Hakl vykreslovat bezchybně, a kdo to na něm obdivuje, toho nová kniha nezklame. Přesto se při jejím čtení nelze zbavit dojmu, že až jednou Hakl popustí úplně uzdu fantazii a zkusí si napsat echt sci-fi, bude to teprve pecka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy