Proč nacisté nechali Čechy hrát fotbal. Vyšla monografie o protektorátní kopané

ČTK ČTK
24. 10. 2020 13:53
U příležitosti nedávné prodejní akce zvané Velké knižní čtvrtek se na pultech knihkupectví objevila monografie nazvaná Bican proti Hitlerovi. Je to první podobná publikace o fotbalovém dění v protektorátu Čechy a Morava.

Knihu, kterou napsal tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund, doprovází 200 dobových fotografií. Nabízí obraz nejrozšířenějšího českého sportu v období nacistické okupace.

Autor, jenž na dílu pracoval čtyři roky, se snaží osvětlit, proč mohl fotbal bez výraznějších zásahů okupantů nejen pokračovat, ale dokonce se rozvíjet.

Téměř sedmisetstránkový text otevírá spoustu kontroverzních témat, mimo jiné árijský pozdrav na zdejších stadionech, případy udavačství a kolaboraci v protektorátním fotbale nebo fotbalovou korupci v době potravinových lístků a přídělového hospodářství.

"Zatímco třeba o českém filmovém průmyslu v době protektorátu nalezneme na českém trhu celou řadu monografií, o sportu to rozhodně neplatí. Je až s podivem, že na monografii zabývající se fotbalovým děním na našem území v oné temné době čekali zájemci o dějiny sportu více než sedm desítek let," napsal v recenzi knihy Martin Liška pro server iLiteratura.cz.

Zikmund shromáždil spoustu zajímavých příběhů, například o nabídce říšské příslušnosti Josefu Bicanovi, o internaci fotbalistů v koncentračních táborech, o protektorátních osudech slavného redaktora Josefa Laufera či spoluhráčů z nejvyšší soutěže, z nichž jeden padl v uniformě wehrmachtu, druhý v uniformě RAF a třetí byl nacisty popraven.

Kniha zkoumá, jak fotbalový provoz ovlivnily okupace, začátek války, přídělové hospodářství, nucené nasazení, výjimečné stavy a úspěchy či naopak nezdary wehrmachtu na frontách, případně co způsobilo, že se počet hráčů, klubů i diváků za protektorátu bezmála zdvojnásobil.

Publikace ukazuje, jakou roli hrál fotbal v předválečné diplomacii Edvarda Beneše, v konceptu depolitizace Reinharda Heydricha i před poválečnými soudními tribunály. Všímá si rozdílů v přístupech Úřadu říšského protektora v Praze a Úřadu říšského sportovního vedoucího v Berlíně.

Nezamlčuje ani skutečnost, že z řad sportovních novinářů se rekrutovali mnozí autoři plnící protektorátní tisk propagandistickými články. Poukazuje rovněž na dobové specifikum, jakým byly výjezdy na exhibiční či přátelská utkání s venkovskými kluby, což byla častá zástěrka pro shánění nedostatkových potravin.

V kapitole o kolaboraci nechybí Vlasta Burian, nejen herec, ale také činovník a hráč pražské Sparty.

Kniha obsahuje statistiky jednotlivých ročníků ligy, divizí a poháru nebo mezistátních a mezinárodních utkání včetně zápasů Čech s Moravou. Čtenáře seznamuje s tím, jak vypadalo hospodaření klubů po zrušení profesionalismu, kolik hráči vydělávali v civilních profesích i kolik se platilo za přestupy.

Publikace též podává svědectví o rozdělení českého a slovenského fotbalu po rozpadu státu, o zásazích bezpečnostních služeb a gestapa na stadionech i důvodech, jež vedly k ukončení oficiálních soutěží na podzim 1944.

Konečně pak Zikmund líčí, jak skončili židovští hráči, funkcionáři a kluby nebo jak chtěli poválečný fotbal ovládnout komunističtí prominenti Zdeněk Nejedlý, Antonín Zápotocký a Ludvík Svoboda.

Autor publikace Zdeněk Zikmund vystudoval mezinárodní vztahy a žurnalistiku. Pracoval jako ředitel tiskového odboru na ministerstvu zahraničí, diplomat a mluvčí řady firem a institucí. Publikoval monografie Fotbal ve stínu Duceho - Příběh Zlatých hochů a Na levém křídle Edvard Beneš - Prezident na hřišti a na Hradě.

Kniha vyšla s dalšími 15 tituly v rámci Velkého knižního čtvrtku, jehož je Aktuálně.cz mediálním partnerem.

Sestřih z představení novinek Velkého knižního čtvrtka. Zdeněk Zikmund, Jakub Szántó, Josef Formánek, Michaela Hošková a další mluví s Petrem Vizinou. | Video: Kosmas
 

Právě se děje

Další zprávy