Příběh války, lásky a šílenství. Mezinárodní Bookerovu cenu získal Diop

ČTK ČTK, AP, DPA
2. 6. 2021 23:00
Letošním držitelem Mezinárodní Bookerovy ceny, prestižního literárního ocenění pro román přeložený do angličtiny, se stal Francouz David Diop. Porota ocenila jeho prózu At Night All Blood is Black (francouzsky Frère d'âme) inspirovanou službou autorova senegalského pradědečka v první světové válce na straně koloniální Francie.
Spisovatel David Diop.
Spisovatel David Diop. | Foto: Hermance Triay pour Seuil

Diop se stal prvním Francouzem, který ocenění získal, připomíná server BBC News.

Cena je spojená s odměnou 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun. Rozdělí si je rovným dílem s překladatelku, americkou autorkou a básnířkou Annou Moschovakisovou.

Předsedkyně poroty, britská spisovatelka Lucy Hughesová-Hallettová, ocenila příběh války, lásky a šílenství i jeho děsivou sílu. "Musíte si tuto knihu přečíst a ona vás změní," uvedla a dodala, že kniha "otřásla emocemi" porotců, líčí agentura DPA.

David Diop se narodil ve Francii, vyrůstal v Senegalu a vyučuje literaturu 18. století na univerzitě v Pau v jižní Francii. Jeho román, který francouzsky vyšel v roce 2018, rezonuje s aktuální diskusí o rasismu a kolonialismu, uvádí agentura AP.

Podle Hughesové-Hallettové kniha nevyhrála proto, že pojednává o "rasové politice", ale proto, že k porotcům "nejsilněji promluvila".

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny byla díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny.

Mezinárodní Bookerova cena se uděluje za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Loni ji získal nizozemský genderově nebinární spisovatel Marieke Lucas Rijneveld za temný příběh The Discomfort of Evening (Večerní trapno).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Olympionička Fišerová zahájila sezonu slalomářského SP bronzem

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila třetí místo v úvodním závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy