Premiéry bude mít v Paříži a na veletrhu. Dokument o Kunderovi míří do kin

ČTK ČTK
6. 9. 2021 13:38
Dokumentární film nazvaný Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti, který natočil režisér a producent Miloslav Šmídmajer, začnou česká kina promítat 21. října.
Režisér Miloš Forman a spisovatel Milan Kundera, nedatováno.
Režisér Miloš Forman a spisovatel Milan Kundera, nedatováno. | Foto: Falcon

Začátkem října se uskuteční premiéra v Paříži, kde dvaadevadesátiletý český spisovatel Kundera už desítky let žije. Dokument se ještě předtím představí na pražském veletrhu Svět knihy, a to v sobotu 25. září též za Šmídmajerovy účasti.

Filmem provází student, který si usmyslí, že pro závěrečnou práci na fakultě pořídí rozhovor s Milanem Kunderou, přestože spisovatel léta už žádná interview neposkytuje. Protagonista se obrátí na Kunderovy přátele. Postupně s ním divák objevuje osobnost a myšlení slavného literáta.

Mezi přáteli ve filmu na české straně figurují Milan Uhde, Jiří Bartoška, Karel Steigerwald či Jiří Brabec, na francouzské zase spisovatelé Yasmina Reza a Bernard Henri-Lévy, nedávno zesnulý scenárista Jean-Claude Carrière nebo nakladatel Antoine Gallimard.

Ve filmu se objeví i sám Kundera - v záznamech francouzské televize a hlasově také z doby natáčení filmu, tedy od jara 2018 do letošního dubna.

Titulkovou část zdobí Kunderovy originální kresby, z nichž některé štáb našel pozapomenuté u spisovatelových přátel.

Důležitou součástí jsou i fotografie, zejména ty od Václava Chocholy.

Film natočil kameraman Miroslav Souček na širokoúhlý formát, což je u dokumentů ojedinělé. Hudbu složil Petr Malásek.

Film o Kunderovi uvedou kina 21. října. Na náhledové fotografii je Bernard Henri-Lévy. Foto: Pavel Šmídmajer | Video: Falcon

Dvaadevadesátiletý Kundera patří k nejvýznamnějším a nejoblíbenějším moderním českým autorům. Jeho prvním románem byl Žert z roku 1967.

Poté, co vydal v roce 1979 Knihu smíchu a zapomnění, v níž tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka označil za "prezidenta zapomnění", komunistický režim zbavil Kunderu československého občanství.

Od poloviny 70. let Kundera žije ve Francii, od roku 1981 má tamní občanství. Předloni získal znovu občanství české.

Od loňska si čtenáři mohou koupit jeho zatím poslední román Slavnost bezvýznamnosti v překladu Anny Kareninové. Jde o mimořádnou událost, protože Kundera, který píše už pouze francouzsky, od 90. let minulého století překlady svých děl nepovoloval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy