Přehledně: Vyjdou vzpomínky Woodyho Allena, kniha o Dylanovi nebo Karikův thriller

Kultura Kultura
18. 2. 2021 13:05
Vzpomínky filmaře Woodyho Allena, syna herce Alaina Delona nebo manželky čekisty, která zažila stalinské čistky ve vrcholné funkci i jako jejich oběť v lágru, vyjdou 18. března na Velký knižní čtvrtek. Akci pořádá síť Kosmas, nyní představila všech 12 titulů. V den Velkého knižního čtvrtka se jim bude věnovat streamovaná beseda, rozhovory s autory povede novinář Petr Vizina.
Obal knihy Mimochodem.
Obal knihy Mimochodem. | Foto: Argo

Woody Allen: Mimochodem

K nejočekávanějším titulům Velkého knižního čtvrtka patří autobiografie amerického filmaře Woodyho Allena, kterou pod názvem Mimochodem vydá Argo v překladu Michaela Žantovského.

Pětaosmdesátiletý držitel Oscarů za filmy Annie Hallová nebo Hana a její sestry se na více než 350 stranách ohlíží za dětstvím v newyorské čtvrti Brooklynu, tvůrčími začátky i kariérou stand-up komika. Čtenáře provází vznikem svých slavných snímků jako Manhattan z roku 1979.

"O velkých komicích se říká, že jsou to ve skutečnosti strašně smutní lidé, a já jsem si až do překladu této knihy neuvědomoval, do jaké míry to platí o Woodym Allenovi," řekl ve čtvrtek Žantovský, když knihu představil. Allena označuje za muže, jenž "skrývá velký smutek a špatné mínění o sobě, světě i lidech kolem sebe".

Tyto stavy odnedávna pomáhá překonat humor, poznamenává Žantovský, a ten Allenův se zřejmě rodí právě z tohoto rozpoložení. "Vzpomínky jsou nesmírně vtipné, ale mezi řádky čtenář pochopí i něco o osobnosti, která se za tím skrývá, a to tu knihu činí ještě zajímavější," dodává Žantovský, který se s filmařovým dílem seznámil v 70. letech minulého století. Přeložil jeho knihu povídek Vedlejší příznaky, později pro Československý filmový ústav napsal Allenovu monografii. "Pak už se to se mnou táhlo. Ale je to radosté táhnutí," dodává.

Allen se v autobiografii vyjadřuje také k obvinění, že začátkem 90. let minulého století údajně sexuálně obtěžoval svou adoptivní dceru Dylan Farrowovou. Případ, jejž v průběhu dekád několikrát přetřásala média, avšak kvůli němuž Allen nikdy nebyl obviněn, čerstvě oživil dokumentární seriál, který od neděle vysílá česká HBO.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy